Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

CG4: Protržená kometární globule

Uznání a copyright: T. A. Rector (U. Alaska), T. Abbott, NOAO, AURA, NSF

Může mračno plynu sníst galaxii? Ani náhodou. Podivné "stvoření" uprostřed fotografie nahoře je plynové mračno známé jako kometární globule. Tato globule se ale protržená. Kometární globule jsou typicky charakterizované prašnými hlavami a protaženými ohony. Vzhledem k těmto charakteristikám mají kometární globule vizuální podobnosti s kometami, ale ve skutečnosti jsou velice odlišné. Globule jsou často místem zrodu hvězd a mnohé vykazují ve svých hlavách velice mladé hvězdy. Důvod protržení hlavy u tohoto objektu není zcela znám. Galaxie nalevo od středu je obrovská a velice vzdálená a do blízkosti CG4 se dostala jenom náhodnou superpozicí.

Štítky: Galaxie, Cometary globule, CG4


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »