Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 281: Kupa, mračna a globule

Uznání a copyright: Chris Sauer

NGC 281 je rušnou dílnou, kde se tvoří hvězdy. Mezi nápadné útvary patří otevřená hvězdokupa, difuzní červeně zářící emisní mlhovina, velké pásy stínícího plynu a prachu a husté uzlíky prachu a plynu, ve kterých možná stále vznikají hvězdy. Otevřená hvězdokupa IC 1590, která je vidět u středu, vznikla teprve v několika posledních miliónech let. Nejjasnějším členem této kupy je ve skutečnosti vícenásobná hvězdná soustava, která vyzařuje světlo ionizující plyn v mlhovině a které pak způsobuje všude viditelnou červenou záři. Pásy prachu, které jsou vidět vlevo od středu, jsou nejspíše místa budoucího vznikání hvězd. Na fotografii nahoře jsou zvlášť výrazné tmavé Bokovy globule, které jsou vidět proti jasné mlhovině. Zcela jistě tam právě teď vznikají hvězdy. Celá soustava NGC 281 se nachází asi 10 tisíc světelných let daleko.

Štítky: Emisní mlhovina, Otevřená hvězdokupa, NGC 281


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »