Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 281: Kupa, mračna a globule

Uznání a copyright: Chris Sauer

NGC 281 je rušnou dílnou, kde se tvoří hvězdy. Mezi nápadné útvary patří otevřená hvězdokupa, difuzní červeně zářící emisní mlhovina, velké pásy stínícího plynu a prachu a husté uzlíky prachu a plynu, ve kterých možná stále vznikají hvězdy. Otevřená hvězdokupa IC 1590, která je vidět u středu, vznikla teprve v několika posledních miliónech let. Nejjasnějším členem této kupy je ve skutečnosti vícenásobná hvězdná soustava, která vyzařuje světlo ionizující plyn v mlhovině a které pak způsobuje všude viditelnou červenou záři. Pásy prachu, které jsou vidět vlevo od středu, jsou nejspíše místa budoucího vznikání hvězd. Na fotografii nahoře jsou zvlášť výrazné tmavé Bokovy globule, které jsou vidět proti jasné mlhovině. Zcela jistě tam právě teď vznikají hvězdy. Celá soustava NGC 281 se nachází asi 10 tisíc světelných let daleko.

Štítky: Emisní mlhovina, Otevřená hvězdokupa, NGC 281


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »