Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 281: Kupa, mračna a globule

Uznání a copyright: Chris Sauer

NGC 281 je rušnou dílnou, kde se tvoří hvězdy. Mezi nápadné útvary patří otevřená hvězdokupa, difuzní červeně zářící emisní mlhovina, velké pásy stínícího plynu a prachu a husté uzlíky prachu a plynu, ve kterých možná stále vznikají hvězdy. Otevřená hvězdokupa IC 1590, která je vidět u středu, vznikla teprve v několika posledních miliónech let. Nejjasnějším členem této kupy je ve skutečnosti vícenásobná hvězdná soustava, která vyzařuje světlo ionizující plyn v mlhovině a které pak způsobuje všude viditelnou červenou záři. Pásy prachu, které jsou vidět vlevo od středu, jsou nejspíše místa budoucího vznikání hvězd. Na fotografii nahoře jsou zvlášť výrazné tmavé Bokovy globule, které jsou vidět proti jasné mlhovině. Zcela jistě tam právě teď vznikají hvězdy. Celá soustava NGC 281 se nachází asi 10 tisíc světelných let daleko.

Štítky: Emisní mlhovina, Otevřená hvězdokupa, NGC 281


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »