Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Z Machine ustavila nečekaný teplotní pozemský rekord

Uznání: Z Machine Collaboration, Sandia National Lab, Lockheed Martin, NNSA, DOE

Proč je tato plazma tak horká? Fyzikové si nejsou jisti. Jisté však je, že Z Machine ze Sandia National Laboratories vytvořila nečekaně horkou plazmu. Plazma dosáhla teplotu dvou miliard Kelvinů, což ji učinilo nejteplejší věcí v historii Země a na krátkou dobu i teplejší jak nitro hvězd. Experiment Z Machine na snímku nahoře vytváří vysoké teploty soustředěním elektřiny o intenzitě 20 miliónů ampérů do malé oblasti dále vymezené magnetickým polem. Svislé dráty daly experimentu Z Machine jeho jméno. Při nečekaně silné uzavřené explozi Z Machine uvolnila na zlomek sekundy asi 80 násobek celosvětového elektrického výkonu. Experimenty se Z Machine pomáhají vysvětlovat sluneční vzplanutí fyzice, navrhovat efektivnější elektrárny pro jadernou fúzi, zkoušet materiály za exterémních teplot a získávat údaje pro počítačové modelování jaderných výbuchů.

Štítky: Země, Z machine, Highest temperature


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »