Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa M3 z WIYN

Uznání a copyright: S. Kafka & K. Honeycutt (Indiana University), WIYN, NOAO, NSF

Tato obrovská koule plná hvězd je starší jako naše Slunce. Dlouho předtím, než se vyvinulo lidstvo, před dinosaury a dokonce před tím, než naše Země vůbec existovala, tak mladou Mléčnou dráhu obíhaly starodávné zkondenzované shluky hvězd. Z asi 200 kulových hvězdokup, které dodneška přežily, je M3 jednou z největších a nejjasnějších, a na severní polokouli je snadno viditelná i triedrem. M3 obsahuje asi půl miliónu hvězd, z nichž většina jsou staré červené hvězdy. M3 měří asi 150 světelných let a světlu to k nám trvá asi 100 000 let. Obrázek nahoře se skládá z modrého a červeného snímku.

Štítky: Kulová hvězdokupa, M3, WIYN


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »