Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa M3 z WIYN

Uznání a copyright: S. Kafka & K. Honeycutt (Indiana University), WIYN, NOAO, NSF

Tato obrovská koule plná hvězd je starší jako naše Slunce. Dlouho předtím, než se vyvinulo lidstvo, před dinosaury a dokonce před tím, než naše Země vůbec existovala, tak mladou Mléčnou dráhu obíhaly starodávné zkondenzované shluky hvězd. Z asi 200 kulových hvězdokup, které dodneška přežily, je M3 jednou z největších a nejjasnějších, a na severní polokouli je snadno viditelná i triedrem. M3 obsahuje asi půl miliónu hvězd, z nichž většina jsou staré červené hvězdy. M3 měří asi 150 světelných let a světlu to k nám trvá asi 100 000 let. Obrázek nahoře se skládá z modrého a červeného snímku.

Štítky: Kulová hvězdokupa, M3, WIYN


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »