Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

T Tauri a Hindova proměnná mlhovina

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Žlutá hvězda u středu tohoto pozoruhodného teleskopického pohledu je T Tauri, prototyp třídy proměnných hvězd typu T Tauri. V okolí je prachové žluté kosmické mračno, které je historicky známo jako Hindova proměnná mlhovina (NGC 1555). Je vidět, že hvězda i mlhovina na okraji molekulárního mračna vzdáleného přes 400 světelných let výrazně mění jasnost, ale ne nezbytně ve stejném čase, což přidává této složité oblasti na tajemnosti. Hvězdy typu T Tauri se nyní obecně považují za mladé (méně než několik miliónů let), Slunci podobné hvězdy v raném stadiu vzniku. Infračervená pozorování ukazují, že samotná T Tauri je součástí násobné soustavy, což naznačuje, že související Hindova mlhovina může také obsahovat velice mladý stelární objekt a tím se celý obraz ještě více komplikuje. Tento přirozeně vybarvený snímek zabírá ve vzdálenosti T Tauri asi 4 světelné roky.

Štítky: Star-formation, T tauri, Variable star, Young star, Sun-like star, Ngc1555, Ngc1554


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »