Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aurorální bouře nad Yellowknife

Uznání a copyright: Kwon, O Chul (TWAN)

Noc 24. února byla zaplavena intenzivní aurorální aktivitou s třpytivými barvami a to vše je zachyceno z místa poblíž města Yellowknife v severní Kanadě. Úžasná sekvence (zleva doprava) tří celooblohových expozic pořízených v 30 sekundových intervalech ukazuje rychlé změny tančících závojů severního světla proti pozadí hvězd. Proč severní světlo tančí? Měření flotilou družic THEMIS ukazuje, že tato vzplanutí aurorální aktivity jsou vyvolána náhlým uvolněním energie v zemské magnetosféře zvané událost magnetické rekonexe. Tyto události rekonexí uvolňují energie, když se magnetické siločáry zaklesnou jako gumové pásky a táhnou nabité částice do horní atmosféry. Rekonexe nastávají v magnetosféře na noční straně Země ve vzdálenosti asi 1/3 vzdálenosti k Měsíci a jsou protaženy do vesmíru.

Štítky: Severní polární záře, Themis, Northern lights, Substorm, Magnetosphere


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »