Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aurorální bouře nad Yellowknife

Uznání a copyright: Kwon, O Chul (TWAN)

Noc 24. února byla zaplavena intenzivní aurorální aktivitou s třpytivými barvami a to vše je zachyceno z místa poblíž města Yellowknife v severní Kanadě. Úžasná sekvence (zleva doprava) tří celooblohových expozic pořízených v 30 sekundových intervalech ukazuje rychlé změny tančících závojů severního světla proti pozadí hvězd. Proč severní světlo tančí? Měření flotilou družic THEMIS ukazuje, že tato vzplanutí aurorální aktivity jsou vyvolána náhlým uvolněním energie v zemské magnetosféře zvané událost magnetické rekonexe. Tyto události rekonexí uvolňují energie, když se magnetické siločáry zaklesnou jako gumové pásky a táhnou nabité částice do horní atmosféry. Rekonexe nastávají v magnetosféře na noční straně Země ve vzdálenosti asi 1/3 vzdálenosti k Měsíci a jsou protaženy do vesmíru.

Štítky: Severní polární záře, Themis, Northern lights, Substorm, Magnetosphere


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »