Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aurorální bouře nad Yellowknife

Uznání a copyright: Kwon, O Chul (TWAN)

Noc 24. února byla zaplavena intenzivní aurorální aktivitou s třpytivými barvami a to vše je zachyceno z místa poblíž města Yellowknife v severní Kanadě. Úžasná sekvence (zleva doprava) tří celooblohových expozic pořízených v 30 sekundových intervalech ukazuje rychlé změny tančících závojů severního světla proti pozadí hvězd. Proč severní světlo tančí? Měření flotilou družic THEMIS ukazuje, že tato vzplanutí aurorální aktivity jsou vyvolána náhlým uvolněním energie v zemské magnetosféře zvané událost magnetické rekonexe. Tyto události rekonexí uvolňují energie, když se magnetické siločáry zaklesnou jako gumové pásky a táhnou nabité částice do horní atmosféry. Rekonexe nastávají v magnetosféře na noční straně Země ve vzdálenosti asi 1/3 vzdálenosti k Měsíci a jsou protaženy do vesmíru.

Štítky: Severní polární záře, Themis, Northern lights, Substorm, Magnetosphere


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »