Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bostonský východ Měsíce

Uznání a copyright: Dennis Di Cicco (TWAN)

Bylo těžké nevšimnout si úplňku z minulého týdne. Fáze úplňku při východu 19. března nastala asi hodinu od perigea, nejbližšího bodu dráhy Měsíce od Země. Výsledkem bylo, že se tento úplněk jevil asi o 14 procent větší a o 30 procent jasnější, než úplněk v apogeu, v nejvzdálenějším bodu eliptické lunární dráhy. Zde je vidět, jak se úplněk skoro v perigeu, zborcený atmosférickou refrakcí při východu nad Bostonem v Massachusetts v USA, dotýká obzoru. Teleskopický snímek noční oblohy byl pořízen z Prospect Hill v městě Waltham, Massachusetts, zhruba 10 mil od bostonských mrakodrapů. Hned vlevo od oranžového měsíčního kotouče je osobitá řídící věž bostonského Loganova mezinárodního letiště. Jsou vidět také dvě vysoké věže na kabelech zavěšeného mostu Zakim Bridge přes řeku Charles River. Pokud se vám podařilo tento perigeový úplněk minout, tak si udělejte poznámku v kalendáři. Příští příležitost zase uvidět tak velký a jasný Měsíc, tentokrát při úplňku jen několik minut od perigea, bude příští rok 6. května.

Štítky: Úplněk, Přízemí, Odzemí, Boston


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »