Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bostonský východ Měsíce

Uznání a copyright: Dennis Di Cicco (TWAN)

Bylo těžké nevšimnout si úplňku z minulého týdne. Fáze úplňku při východu 19. března nastala asi hodinu od perigea, nejbližšího bodu dráhy Měsíce od Země. Výsledkem bylo, že se tento úplněk jevil asi o 14 procent větší a o 30 procent jasnější, než úplněk v apogeu, v nejvzdálenějším bodu eliptické lunární dráhy. Zde je vidět, jak se úplněk skoro v perigeu, zborcený atmosférickou refrakcí při východu nad Bostonem v Massachusetts v USA, dotýká obzoru. Teleskopický snímek noční oblohy byl pořízen z Prospect Hill v městě Waltham, Massachusetts, zhruba 10 mil od bostonských mrakodrapů. Hned vlevo od oranžového měsíčního kotouče je osobitá řídící věž bostonského Loganova mezinárodního letiště. Jsou vidět také dvě vysoké věže na kabelech zavěšeného mostu Zakim Bridge přes řeku Charles River. Pokud se vám podařilo tento perigeový úplněk minout, tak si udělejte poznámku v kalendáři. Příští příležitost zase uvidět tak velký a jasný Měsíc, tentokrát při úplňku jen několik minut od perigea, bude příští rok 6. května.

Štítky: Úplněk, Přízemí, Odzemí, Boston


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »