Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Parthenonem

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Viděli jste včera v noci úplněk? Poblíž obzoru se Měsíc může zdát velký díky slavné měsíční iluzi. Ale včerejší noc byl úplněk opravdu velký, jelikož dosáhnul svojí úplné fáze jen hodinu od lunárního perigea, kdy se Měsíc na své eliptické dráze nejvíce přibližuje k Zemi. Poslední takový úplněk v blízkosti perigea nastal 12. prosince 2008. Rozdíl ve zdánlivé velikosti Měsíce při pohybu mezi perigeem a apogeem je asi 14 procent. Dnes v noci zase vyjde Měsíc téměř ještě v úplňku a osvětlí noc při rovnodennosti, latinsky equinox, neboli noci stejně dlouhé, jako je den. Úplněk Měsíce je také velký na tomto dobře naplánovaném teleskopickém lunárním portrétu. Snímek Měsíce vycházejícího nad 2 500 let starým chrámem Parthenon v Aténách v Řecku byl pořízen letos.

Štítky: Úplněk, Rovnodennost, Parthenon


47. vesmírný týden 2018

47. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 11. do 25. 11. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Saturn a Mars. Na ranní obloze je nepřehlédnutelným objektem Venuše. Ráno máme ještě možnost vidět amatérsky objevenou kometu C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa). Mezinárodní vesmírná stanice přivítá dvě nákladní kosmické lodě. Očekáváme třetí let téhož prvního stupně rakety Falcon 9. Ve Valašském Meziříčí proběhne tradiční kosmonautický seminář. Před 20 roky byl vynesen první modul stanice ISS, Zarja.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC1805

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2018 obdržel snímek „IC 1805“, jehož autorem je Jan Klečka   Kdysi, v dávném šerosvitu lidské či snad dokonce helénské heroické doby, vládla v daleké Etiopii, spolu se svým manželem králem Kéfeem, královna Kassiopeia. Údajně trochu chlubivá,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází nad obzor

Další informace »