Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Parthenonem

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Viděli jste včera v noci úplněk? Poblíž obzoru se Měsíc může zdát velký díky slavné měsíční iluzi. Ale včerejší noc byl úplněk opravdu velký, jelikož dosáhnul svojí úplné fáze jen hodinu od lunárního perigea, kdy se Měsíc na své eliptické dráze nejvíce přibližuje k Zemi. Poslední takový úplněk v blízkosti perigea nastal 12. prosince 2008. Rozdíl ve zdánlivé velikosti Měsíce při pohybu mezi perigeem a apogeem je asi 14 procent. Dnes v noci zase vyjde Měsíc téměř ještě v úplňku a osvětlí noc při rovnodennosti, latinsky equinox, neboli noci stejně dlouhé, jako je den. Úplněk Měsíce je také velký na tomto dobře naplánovaném teleskopickém lunárním portrétu. Snímek Měsíce vycházejícího nad 2 500 let starým chrámem Parthenon v Aténách v Řecku byl pořízen letos.

Štítky: Úplněk, Rovnodennost, Parthenon


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »