Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Parthenonem

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Viděli jste včera v noci úplněk? Poblíž obzoru se Měsíc může zdát velký díky slavné měsíční iluzi. Ale včerejší noc byl úplněk opravdu velký, jelikož dosáhnul svojí úplné fáze jen hodinu od lunárního perigea, kdy se Měsíc na své eliptické dráze nejvíce přibližuje k Zemi. Poslední takový úplněk v blízkosti perigea nastal 12. prosince 2008. Rozdíl ve zdánlivé velikosti Měsíce při pohybu mezi perigeem a apogeem je asi 14 procent. Dnes v noci zase vyjde Měsíc téměř ještě v úplňku a osvětlí noc při rovnodennosti, latinsky equinox, neboli noci stejně dlouhé, jako je den. Úplněk Měsíce je také velký na tomto dobře naplánovaném teleskopickém lunárním portrétu. Snímek Měsíce vycházejícího nad 2 500 let starým chrámem Parthenon v Aténách v Řecku byl pořízen letos.

Štítky: Úplněk, Rovnodennost, Parthenon


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »