Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Parthenonem

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Viděli jste včera v noci úplněk? Poblíž obzoru se Měsíc může zdát velký díky slavné měsíční iluzi. Ale včerejší noc byl úplněk opravdu velký, jelikož dosáhnul svojí úplné fáze jen hodinu od lunárního perigea, kdy se Měsíc na své eliptické dráze nejvíce přibližuje k Zemi. Poslední takový úplněk v blízkosti perigea nastal 12. prosince 2008. Rozdíl ve zdánlivé velikosti Měsíce při pohybu mezi perigeem a apogeem je asi 14 procent. Dnes v noci zase vyjde Měsíc téměř ještě v úplňku a osvětlí noc při rovnodennosti, latinsky equinox, neboli noci stejně dlouhé, jako je den. Úplněk Měsíce je také velký na tomto dobře naplánovaném teleskopickém lunárním portrétu. Snímek Měsíce vycházejícího nad 2 500 let starým chrámem Parthenon v Aténách v Řecku byl pořízen letos.

Štítky: Úplněk, Rovnodennost, Parthenon


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »