Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 106

Uznání a copyright: R Jay Gabany

Tento nebeský zázrak nedaleko Velké medvědice (Ursa Major) a obklopený hvězdami Honicích psů (Canes Venatici) objevil v roce 1781 francouzský metrický astronom Pierre Mechain. Jeho přítel a kolega Charles Messier ho později přidal do svého katalogu jako M106. Moderní hloubkové záběry ukazují, že je to vesmírný ostrov, spirální galaxie velká asi 30 tisíc světelných let ve vzdálenosti jen asi 21 miliónů světelných let za hvězdami Mléčné dráhy. Tento barevný kompozitní snímek zvýrazňuje jednak jasné centrální jádro a jednak mladé modré hvězdokupy i červené porodnice hvězd, které trasují spirální ramena této galaxie. Snímek také ukazuje pozoruhodné červené výtrysky zářícího vodíku. Kromě malé doprovodné galaxie NGC 4248 (vpravo dole) lze nalézt spoustu galaxií pozadí rozesetých po celém poli. M106 (aka NGC 4258) je nedalekým příkladem Seyfertovy třídy aktivních galaxií, které jsou vidět od rádiového po rentgenové spektrum. O aktivních galaxiích se předpokládá, že je pohání hmota, která padá do hmotné centrální černé díry.

Štítky: Spirální galaxie, Černá díra, Seyfert, Messier, M106, Mechain, Ngc4258, Ngc4248


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »