Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Studená skvrna CMB

Uznání: WMAP Science Team, NASA

Jak mohla být část raného vesmíru tak studená? Nikdo s jistotou neví a hodně astronomů si myslí, že studená skvrna CMB záření kosmického mikrovlnného pozadí CMB (cosmic microwave background) nestojí za zvláštní pozornost. Jak raný vesmír expandoval a chladnul, tak se náhle a předvídatelně stal průhledným. Fotony, které k nám z této epochy přicházejí, vidíme kolem nás jako CMB. Toto radiační pole je nyní celkem uniformní, ale vykazuje i mírně teplejší a studenější skvrny, které hodně vypovídají o raném vesmíru, který se do nich otisknul. Kromě možná jedné skvrny. Tato CMB studená skvrna zakroužkovaná na celooblohové sedmileté mapě WMAP přitahuje pozornost tím, že je možná příliš velká a příliš studená, než aby šla snadno vysvětlit. K publikovaným spekulacím patří hypotézy o superprázdnotě, o kosmické textuře, nebo dokonce o kvantové provázanosti s paralelním vesmírem. Je ovšem docela možné, že i docela obyčejný vesmír může vykazovat takové statistické odchylky a tak vysvětlení studené skvrny CMB mohou více vypovídat o lidské představivosti, než o raném vesmíru.

Štítky: Mikrovlnné pozadí, CMB, Cold spot


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »