Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Valles Marineris: Velký kaňon na Marsu

Uznání: Viking Project, USGS, NASA

Největší kaňon ve Sluneční soustavě protíná Mars širokým pruhem. Velké údolí zvané Valles Marineris je dlouhé přes 3 000 kilometrů, široké až 600 kilometrů a hrouží se až do 8 km hloubek. Pro srovnání, pozemský Velký kaňon v Arizoně v USA je dlouhý 800 kilometrů, široký 30 kilometrů a hluboký 1,8 kilometru. Původ Valles Marineris zůstává neznámý, i když podle nejpravděpodobnější hypotézy začal před miliardami let jako prasklina při ochlazování planety. V kaňonu bylo identifikováno několik geologických procesů. Mozaika nahoře byla vytvořena z více než 100 snímků Marsu pořízených družicemi Viking v letech 1970-tých.

Štítky: Mars, Valles Marineris, Grand Canyon


45. vesmírný týden 2025

45. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 10. do 9. 11. 2025. Měsíc bude v úplňku. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Čeká nás poslední týden viditelnosti komety C/2025 A6 (Lemmon) a v neděli začne další okno viditelnosti slabší komety C/2025 R2 (SWAN) na tmavé večerní obloze. Z evropského kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guayáně má startovat raketa Ariane 6 s radarovou družicí Sentinel-1D. V rámci sdílené mise Bandwagon-4 byla vynesena také česká družice CevroSat-1. Na Floridě proběhl statický zážeh velké rakety New Glenn. Před dvaceti lety začala mise sondy Venus Express jež přinesla velmi zajímavé poznatky o atmosféře Venuše.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc na komíně

Večerní Měsíc 4.11.2025 na komíně

Další informace »