Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7822 v Kefeu

Uznání a copyright: Manuel Fernández Suarez

Zdá se, že se do NGC 7822 nahloučily horké, mladé hvězdy a kosmické pilíře plynu a prachu. Na okraji gigantického molekulárního mračna v severním souhvězdí Kefeus se asi 3000 světelných let daleko nachází zářivá hvězdotvorná oblast. V barvitém koutu nebe jsou uvnitř mlhoviny výrazné především jasné okraje a tmavé útvary. Obraz obsahuje data z úzkopásmových filtrů a mapuje emise atomárního kyslíku, vodíku a síry do modré, zelené a červené barvy. Atomární emisi vyvolává silná radiace ze žhavých hvězd, jejichž silné hvězdné větry a radiace utvářejí a erodují hustší útvary pilířů. V pilířích by mohly stále gravitačním kolapsem vznikat hvězdy, ale jak pilíře postupně erodují, tak vznikající hvězdy nakonec přestanou mít rezervoár látky, z níž se hvězdy tvoří. Hvězdné pole v odhadované vzdálenosti NGC 7822 zabírá asi 40 světelných let.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Ngc7822, S171, Narrowband


26. vesmírný týden 2019

26. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 24. 6. do 30. 6. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Od soumraku můžeme pozorovat Jupiter směřující nad jižní obzor a Saturn na jihovýchodě, ráno se objevuje Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Mezosférická noční svítící oblaka nad Evropou doslova explodovala během první letní noci. Kromě úspěšného letu rakety Ariane 5 jsme zaznamenali i odklad startu rakety Proton na červenec. Falcon Heavy má za sebou statický zážeh a měl by odstartovat v úterý nad ránem. Týden bude bohatý i na starty dalších raket. Carolyn Shoemaker(ová) se dožívá 90 let a před 45 lety startoval Saljut 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 68P/Klemola

Snímek komety 68P/Klemola. Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Hadonoše.

Další informace »