Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Scintilace oranžového Slunce

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Naše Slunce je čím dál rušnější. Na snímku z minulého týdne je Slunce zachyceno s četnými útvary včetně jedné z největších dosud zaznamenaných skupin slunečních skvrn AR 1339, která je vidět vpravo. Teprve minulý rok se Slunce začalo probouzet po neobvykle tichém, roky trvajícím slunečním minimu. Snímek nahoře byl pořízen v jediné barvě zvané H alfa, je inverzní a ve falešné barvě. Hodně viditelné části Slunce pokrývají spikule. Postupné zjasnění směrem ke slunečním okrajům způsobuje vzrůstající absorpce poměrně chladného slunečního plynu a nazývá se okrajovým ztemněním. Těsně za slunečním okrajem vyčnívá několik scintilujících protuberancí na rozdíl od protuberancí na slunečním kotouči, které se jeví jako světlé čáry. Možná, že ze všeho vizuálně nejzajímavější jsou magneticky propletené aktivní oblasti s chladnými slunečními skvrnami. Jak magnetické pole našeho Slunce směřuje ke slunečnímu maximu v několika letech, tak rostoucí aktivita způsobí v některých obdobích tvář Slunce ještě komplexnější.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, H alpha


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »