Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Scintilace oranžového Slunce

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Naše Slunce je čím dál rušnější. Na snímku z minulého týdne je Slunce zachyceno s četnými útvary včetně jedné z největších dosud zaznamenaných skupin slunečních skvrn AR 1339, která je vidět vpravo. Teprve minulý rok se Slunce začalo probouzet po neobvykle tichém, roky trvajícím slunečním minimu. Snímek nahoře byl pořízen v jediné barvě zvané H alfa, je inverzní a ve falešné barvě. Hodně viditelné části Slunce pokrývají spikule. Postupné zjasnění směrem ke slunečním okrajům způsobuje vzrůstající absorpce poměrně chladného slunečního plynu a nazývá se okrajovým ztemněním. Těsně za slunečním okrajem vyčnívá několik scintilujících protuberancí na rozdíl od protuberancí na slunečním kotouči, které se jeví jako světlé čáry. Možná, že ze všeho vizuálně nejzajímavější jsou magneticky propletené aktivní oblasti s chladnými slunečními skvrnami. Jak magnetické pole našeho Slunce směřuje ke slunečnímu maximu v několika letech, tak rostoucí aktivita způsobí v některých obdobích tvář Slunce ještě komplexnější.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, H alpha


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »