Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodopád, měsíční duha a polární záře z Islandu

Uznání a copyright: Stephane Vetter (Nuits sacrees)

Čím déle se budete dívat na tento snímek, tím více uvidíte. Možná, že napoprvé vaše oči přitáhne malebný vodopád Skogarfoss vpravo. Nicméně na tomto vizuálně bohatém pohledu do islandské krajiny převládá barevný oblouk světla vlevo. Tato duha nepochází od deště, nejedná se ani o dešťové kapičky, ani neodrážejí světlo ze Slunce. Kapky jsou unášeny větrem z vodopádu a osvětluje je Měsíc skoro v úplňku. Vysoko nahoře jsou slabé zelené pruhy polární záře. Na scéně zachycené v jedné noci minulý měsíc je také daleko v pozadí vidět krásná obloha včetně Velkého vozu, který je součástí souhvězdí Velká medvědice (Ursa Major).

Štítky: Polární záře, Waterfall, Moonbow


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »