Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodopád, měsíční duha a polární záře z Islandu

Uznání a copyright: Stephane Vetter (Nuits sacrees)

Čím déle se budete dívat na tento snímek, tím více uvidíte. Možná, že napoprvé vaše oči přitáhne malebný vodopád Skogarfoss vpravo. Nicméně na tomto vizuálně bohatém pohledu do islandské krajiny převládá barevný oblouk světla vlevo. Tato duha nepochází od deště, nejedná se ani o dešťové kapičky, ani neodrážejí světlo ze Slunce. Kapky jsou unášeny větrem z vodopádu a osvětluje je Měsíc skoro v úplňku. Vysoko nahoře jsou slabé zelené pruhy polární záře. Na scéně zachycené v jedné noci minulý měsíc je také daleko v pozadí vidět krásná obloha včetně Velkého vozu, který je součástí souhvězdí Velká medvědice (Ursa Major).

Štítky: Polární záře, Waterfall, Moonbow


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »