Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá slunce v NGC 7129

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

V prachu NGC 7129 ve vzdálenosti asi 3000 světelných let v královském souhvězdí Kefeus (Cepheus) jsou stále ještě mladá slunce. Tyto hvězdy jsou poměrně útlého věku, pouhých pár miliónů let a je pravděpodobné, že i naše vlastní Slunce před pěti miliardami let vznikalo v podobné hvězdné porodnici. Na tomto ostrém snímku jsou nejpozoruhodnější nádherná modravá prachová mračna, která odrážejí mladistvé hvězdné světlo. Kompaktní, tmavě červené srpkovité útvary jsou také znakem mladých, energetických hvězdných objektů. Jsou známy jako Herbig-Harovy objekty, jejich tvar a barva je charakteristická pro zářící vodík stlačovaný výtrysky z nově vznikajících hvězd. Bledší, rozsáhlé filamenty červené emise se mísí s modravými mračny z prachových zrn, které efektivně mění fotoluminiscencí neviditelné ultrafialové světlo hvězd na viditelné červené světlo. Zárodečný plyn a prach se z této oblasti nakonec rozptýlí a hvězdy se při obíhání kupy kolem středu Galaxie od sebe vzdálí. Tento teleskopický pohled v odhadované vzdálenosti NGC 7129 zabírá asi 40 světelných let.

Štítky: Star-formation, Herbig-Harovy objekty, Ngc7129, Photoluminesence


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE

C/2020 F3 NEOWISE

Další informace »