Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá slunce v NGC 7129

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

V prachu NGC 7129 ve vzdálenosti asi 3000 světelných let v královském souhvězdí Kefeus (Cepheus) jsou stále ještě mladá slunce. Tyto hvězdy jsou poměrně útlého věku, pouhých pár miliónů let a je pravděpodobné, že i naše vlastní Slunce před pěti miliardami let vznikalo v podobné hvězdné porodnici. Na tomto ostrém snímku jsou nejpozoruhodnější nádherná modravá prachová mračna, která odrážejí mladistvé hvězdné světlo. Kompaktní, tmavě červené srpkovité útvary jsou také znakem mladých, energetických hvězdných objektů. Jsou známy jako Herbig-Harovy objekty, jejich tvar a barva je charakteristická pro zářící vodík stlačovaný výtrysky z nově vznikajících hvězd. Bledší, rozsáhlé filamenty červené emise se mísí s modravými mračny z prachových zrn, které efektivně mění fotoluminiscencí neviditelné ultrafialové světlo hvězd na viditelné červené světlo. Zárodečný plyn a prach se z této oblasti nakonec rozptýlí a hvězdy se při obíhání kupy kolem středu Galaxie od sebe vzdálí. Tento teleskopický pohled v odhadované vzdálenosti NGC 7129 zabírá asi 40 světelných let.

Štítky: Star-formation, Herbig-Harovy objekty, Ngc7129, Photoluminesence


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »