Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Říjnové světlo na nebi

Uznání a copyright: Malcolm Park

Jelikož se noci na severní polokouli prodlužují, tak je říjen dobrý měsíc pro spatření polárních září nebo nějakých strašidelných zjevení po setmění. Noční obloha tento týden nezklamala. Sluneční koronální výtrysk hmoty dopadl 24. října na zemskou magnetosféru a vyvolal rozsáhlé polární záře. Tu noc byla pořízena i tato dramatická silueta proti tmavě červeným a krásně zeleným záclonám světla u města Whitby v Ontariu v Kanadě. Ovšem polární záře byly hlášeny i z hlubokého jihu, z amerických států jako Alabama, Kansas a Oklahoma v šířkách, kde se polární záře vyskytují jen zřídka. Červené světlo pochází z excitovaných atomů kyslíku ve výškách dobře nad 100 kilometrů, v nejvyšších polohách polární záře.

Štítky: Polární záře, Roční období, Halloween, Ontario


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »