Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Naskrz a za Saturnovými prstenci

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Když se na snímek nahoře podíváte dostatečně pečlivě, tak uvidíte i čtvrtý měsíc. První a nejvíce v pozadí je Titan, největší Saturnův měsíc a jeden z největších měsíců ve Sluneční soustavě. Tmavý útvar na vrchu tohoto trvale zamračeného světa je severní polární čepička. Další zcela zřejmý měsíc je jasný, krátery a ledovými útesy posetý Dione, který je vidět v popředí. Zleva zasahuje několik rozsáhlých prstenců Saturnu, včetně prstence A s tmavým Enckeho dělením. Zcela vpravo, už mimo prstence je měsíc Pandora, který měří pouze 80 kilometrů a který pomáhá udržovat Saturnův prstenec F. A čtvrtý měsíc? Když se pečlivě podíváte do Enckeho dělení, tak uvidíte malou tečku, která je ve skutečnosti měsíc Pan. I když je Pan o rozměru 35 kilometrů jedním z nejmenších Saturnových měsíců, tak je dostatečně hmotný, aby pomáhal Enckeho dělení udržovat čisté od částic prstenců.

Štítky: Saturn, Měsíce, Prstence


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »