Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Naskrz a za Saturnovými prstenci

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Když se na snímek nahoře podíváte dostatečně pečlivě, tak uvidíte i čtvrtý měsíc. První a nejvíce v pozadí je Titan, největší Saturnův měsíc a jeden z největších měsíců ve Sluneční soustavě. Tmavý útvar na vrchu tohoto trvale zamračeného světa je severní polární čepička. Další zcela zřejmý měsíc je jasný, krátery a ledovými útesy posetý Dione, který je vidět v popředí. Zleva zasahuje několik rozsáhlých prstenců Saturnu, včetně prstence A s tmavým Enckeho dělením. Zcela vpravo, už mimo prstence je měsíc Pandora, který měří pouze 80 kilometrů a který pomáhá udržovat Saturnův prstenec F. A čtvrtý měsíc? Když se pečlivě podíváte do Enckeho dělení, tak uvidíte malou tečku, která je ve skutečnosti měsíc Pan. I když je Pan o rozměru 35 kilometrů jedním z nejmenších Saturnových měsíců, tak je dostatečně hmotný, aby pomáhal Enckeho dělení udržovat čisté od částic prstenců.

Štítky: Saturn, Měsíce, Prstence


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »