Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Naskrz a za Saturnovými prstenci

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Když se na snímek nahoře podíváte dostatečně pečlivě, tak uvidíte i čtvrtý měsíc. První a nejvíce v pozadí je Titan, největší Saturnův měsíc a jeden z největších měsíců ve Sluneční soustavě. Tmavý útvar na vrchu tohoto trvale zamračeného světa je severní polární čepička. Další zcela zřejmý měsíc je jasný, krátery a ledovými útesy posetý Dione, který je vidět v popředí. Zleva zasahuje několik rozsáhlých prstenců Saturnu, včetně prstence A s tmavým Enckeho dělením. Zcela vpravo, už mimo prstence je měsíc Pandora, který měří pouze 80 kilometrů a který pomáhá udržovat Saturnův prstenec F. A čtvrtý měsíc? Když se pečlivě podíváte do Enckeho dělení, tak uvidíte malou tečku, která je ve skutečnosti měsíc Pan. I když je Pan o rozměru 35 kilometrů jedním z nejmenších Saturnových měsíců, tak je dostatečně hmotný, aby pomáhal Enckeho dělení udržovat čisté od částic prstenců.

Štítky: Saturn, Měsíce, Prstence


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »