Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Naskrz a za Saturnovými prstenci

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Když se na snímek nahoře podíváte dostatečně pečlivě, tak uvidíte i čtvrtý měsíc. První a nejvíce v pozadí je Titan, největší Saturnův měsíc a jeden z největších měsíců ve Sluneční soustavě. Tmavý útvar na vrchu tohoto trvale zamračeného světa je severní polární čepička. Další zcela zřejmý měsíc je jasný, krátery a ledovými útesy posetý Dione, který je vidět v popředí. Zleva zasahuje několik rozsáhlých prstenců Saturnu, včetně prstence A s tmavým Enckeho dělením. Zcela vpravo, už mimo prstence je měsíc Pandora, který měří pouze 80 kilometrů a který pomáhá udržovat Saturnův prstenec F. A čtvrtý měsíc? Když se pečlivě podíváte do Enckeho dělení, tak uvidíte malou tečku, která je ve skutečnosti měsíc Pan. I když je Pan o rozměru 35 kilometrů jedním z nejmenších Saturnových měsíců, tak je dostatečně hmotný, aby pomáhal Enckeho dělení udržovat čisté od částic prstenců.

Štítky: Saturn, Měsíce, Prstence


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »