Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Naskrz a za Saturnovými prstenci

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Když se na snímek nahoře podíváte dostatečně pečlivě, tak uvidíte i čtvrtý měsíc. První a nejvíce v pozadí je Titan, největší Saturnův měsíc a jeden z největších měsíců ve Sluneční soustavě. Tmavý útvar na vrchu tohoto trvale zamračeného světa je severní polární čepička. Další zcela zřejmý měsíc je jasný, krátery a ledovými útesy posetý Dione, který je vidět v popředí. Zleva zasahuje několik rozsáhlých prstenců Saturnu, včetně prstence A s tmavým Enckeho dělením. Zcela vpravo, už mimo prstence je měsíc Pandora, který měří pouze 80 kilometrů a který pomáhá udržovat Saturnův prstenec F. A čtvrtý měsíc? Když se pečlivě podíváte do Enckeho dělení, tak uvidíte malou tečku, která je ve skutečnosti měsíc Pan. I když je Pan o rozměru 35 kilometrů jedním z nejmenších Saturnových měsíců, tak je dostatečně hmotný, aby pomáhal Enckeho dělení udržovat čisté od částic prstenců.

Štítky: Saturn, Měsíce, Prstence


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

PRECHOD MERKURA

Další informace »