Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na Titanu prší

Uznání a copyright: David A. Hardy (AstroArt)

Na Titanu pršelo. Nejspíše pršel metan a není to žádný aprílový vtip. Na umělecké představě povrchu největšího Saturnova měsíce je vidět skoro dobře známá scéna s erodující krajinou a bouřkovou oblohou. Tento scénář odpovídá sezónním bouřkovým dešťům, které dočasně ztemňují povrch Titanu podél rovníkových oblastí, jak to pozorují přístroje na palubě sondy Cassini. Cyklus vypařování, vznikání mračen a deště na mrazivém Titanu s povrchovou teplotou kolem -290°F (-180°C), se pochopitelně týká kapalného metanu a nikoliv vody. Blýskání by mohlo být v Titanově husté, na dusík bohaté atmosféře, také možné.

Štítky: Saturn, Cassini, Titan, Methane, Illustration, Rain


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »