Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MESSENGER u Merkuru

Uznání: NASA/JHU APL/CIW

Kosmická sonda MESSENGER se 17. března stala první družicí nejvnitřnější planety Sluneční soustavy Merkuru. Toto je její první zpracovaný barevný snímek od vstupu na oběžnou dráhu. I když je Merkur větší, hustší a má skoro dvojnásobnou povrchovou gravitaci než pozemský Měsíc, tak pořád vypadá jako nějaký měsíc. Ale na tomto pohledu jeho povrch vykazuje i modré a hnědé oblasti u kráterů a dlouhé jasné paprsky materiálu na povrchu. Vpravo nahoře je výrazný jasný paprsčitý kráter Debussy o průměru 80 kilometrů (50 mil). Terén směrem ke spodní části tohoto historického snímku sahá až k jižnímu pólu Merkuru a obsahuje oblast, která předtím nebyla z vesmíru vůbec snímkována.

Štítky: Merkur, Oběžná dráha, Messenger, First


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »