Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MESSENGER u Merkuru

Uznání: NASA/JHU APL/CIW

Kosmická sonda MESSENGER se 17. března stala první družicí nejvnitřnější planety Sluneční soustavy Merkuru. Toto je její první zpracovaný barevný snímek od vstupu na oběžnou dráhu. I když je Merkur větší, hustší a má skoro dvojnásobnou povrchovou gravitaci než pozemský Měsíc, tak pořád vypadá jako nějaký měsíc. Ale na tomto pohledu jeho povrch vykazuje i modré a hnědé oblasti u kráterů a dlouhé jasné paprsky materiálu na povrchu. Vpravo nahoře je výrazný jasný paprsčitý kráter Debussy o průměru 80 kilometrů (50 mil). Terén směrem ke spodní části tohoto historického snímku sahá až k jižnímu pólu Merkuru a obsahuje oblast, která předtím nebyla z vesmíru vůbec snímkována.

Štítky: Merkur, Oběžná dráha, Messenger, First


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »