Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 5584: Rozpínání vesmíru

Uznání: NASA, ESA, A. Riess (STScI/JHU), L. Macri (Texas A & M Univ.) et al., Hubble Heritage (STScI/AURA)

Velká a krásná galaxie NGC 5548 měří přes 50 000 světelných let a nachází se 72 miliónů světelných let v souhvězdí Panny (Virgo). Zavinutá spirální ramena tohoto nádherného vesmírného ostrova jsou plná zářivých mladých hvězdokup a tmavých prachových pásů. Přesto NGC 5548 není pro pozemské astronomy jen další pěknou, zepředu viděnou spirální galaxií. NGC 5548 je domovem asi 250 proměnných hvězd Cefeid a nedávno zde došlo k explozi supernovy typu Ia, což je klíčový jev pro určování astronomických vzdáleností a je jednou z 8 galaxií z nové studie, která zahrnuje další pozorování Hubblovým kosmickým dalekohledem, aby se zlepšila měření Hubblovy konstanty, neboli rychlosti rozpínání Vesmíru. Výsledky zvýšily váhu teorie, že za zrychlováním expanze Vesmíru je zodpovědná temná energie, což omezilo modely, které se snaží vysvětlit pozorované zrychlení bez záhadné energie. Mnoho těch malých červených šmouh na tomto ostrém Hubblově obrázku NGC 5548 jsou vzdálené galaxie pozadí.

Štítky: Cefeida, Spirální galaxie, Hubblova konstanta, Kosmologie, Dark energy, Ngc5584


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »