Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 5584: Rozpínání vesmíru

Uznání: NASA, ESA, A. Riess (STScI/JHU), L. Macri (Texas A & M Univ.) et al., Hubble Heritage (STScI/AURA)

Velká a krásná galaxie NGC 5548 měří přes 50 000 světelných let a nachází se 72 miliónů světelných let v souhvězdí Panny (Virgo). Zavinutá spirální ramena tohoto nádherného vesmírného ostrova jsou plná zářivých mladých hvězdokup a tmavých prachových pásů. Přesto NGC 5548 není pro pozemské astronomy jen další pěknou, zepředu viděnou spirální galaxií. NGC 5548 je domovem asi 250 proměnných hvězd Cefeid a nedávno zde došlo k explozi supernovy typu Ia, což je klíčový jev pro určování astronomických vzdáleností a je jednou z 8 galaxií z nové studie, která zahrnuje další pozorování Hubblovým kosmickým dalekohledem, aby se zlepšila měření Hubblovy konstanty, neboli rychlosti rozpínání Vesmíru. Výsledky zvýšily váhu teorie, že za zrychlováním expanze Vesmíru je zodpovědná temná energie, což omezilo modely, které se snaží vysvětlit pozorované zrychlení bez záhadné energie. Mnoho těch malých červených šmouh na tomto ostrém Hubblově obrázku NGC 5548 jsou vzdálené galaxie pozadí.

Štítky: Cefeida, Spirální galaxie, Hubblova konstanta, Kosmologie, Dark energy, Ngc5584


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »