Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Keplerova slunce a planety

Uznání ilustrace: Jason Rowe, Kepler Mission

Astronomové s využitím pracovité, po planetách pátrající družice Kepler objevili 1 235 kandidátů na planety kolem jiných sluncí od té doby, kdy Keplerovo hledání po planetách zemského typu v roce 2009 začalo. Aby je dokázala družice Kepler najít, tak sleduje pole bohaté na hvězdy, aby mohla identifikovat přechody pomocí malého zeslabení světla způsobeného přechodem planety před kotoučem mateřské hvězdy. V této pozoruhodné ilustraci jsou vidět všichni Keplerovy kandidáti na planety, jak přecházejí před svými mateřskými hvězdami seřazenými podle velikosti od leva nahoře dolů doprava. Hvězdy a siluety přecházejících planet jsou vidět ve stejném měřítku se saturovanými barvami hvězd. U některých hvězd je vidět v tranzitu více než jen jedna planeta, ale to musíte obrázek pečlivě prozkoumat ve vysokém rozlišení, abyste je všechny uviděli. Slunce je zde pro srovnání ve stejném měřítku pod horním řádkem vpravo. V siluetě je proti slunečnímu disku při tranzitu vidět jak Jupiter tak Země.

Štítky: Extrasolarní planety, Kepler, Exoplanet, Transit technique


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »