Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Keplerova slunce a planety

Uznání ilustrace: Jason Rowe, Kepler Mission

Astronomové s využitím pracovité, po planetách pátrající družice Kepler objevili 1 235 kandidátů na planety kolem jiných sluncí od té doby, kdy Keplerovo hledání po planetách zemského typu v roce 2009 začalo. Aby je dokázala družice Kepler najít, tak sleduje pole bohaté na hvězdy, aby mohla identifikovat přechody pomocí malého zeslabení světla způsobeného přechodem planety před kotoučem mateřské hvězdy. V této pozoruhodné ilustraci jsou vidět všichni Keplerovy kandidáti na planety, jak přecházejí před svými mateřskými hvězdami seřazenými podle velikosti od leva nahoře dolů doprava. Hvězdy a siluety přecházejících planet jsou vidět ve stejném měřítku se saturovanými barvami hvězd. U některých hvězd je vidět v tranzitu více než jen jedna planeta, ale to musíte obrázek pečlivě prozkoumat ve vysokém rozlišení, abyste je všechny uviděli. Slunce je zde pro srovnání ve stejném měřítku pod horním řádkem vpravo. V siluetě je proti slunečnímu disku při tranzitu vidět jak Jupiter tak Země.

Štítky: Extrasolarní planety, Kepler, Exoplanet, Transit technique


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »