Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Šest světů u Kepler-11

Uznání ilustrace: Tim Pyle, NASA

V souhvězdí Labutě ve vzdálenosti 2 000 světelných let obíhá kolem Slunci podobné hvězdy Kepler-11 šest těles. Tento nový objev na základě údajů kosmické observatoře NASA Kepler, která pátrá po planetách, činí ze systému Kepler-11 zatím nejbohatší známý planetární systém. V porovnání se Sluneční soustavou na této ilustraci, obíhá 5 planet u své mateřské hvězdy Kepler-11 blíže, než je vzdálenost Slunce-Merkur s oběžnou dobou od 10 do 47 dní. Všech 6 planet je větších než Země a nejspíše se skládají z hornin a plynu. Přítomnost těchto planet, jejich velikost a hmotnosti, byly určeny pečlivým sledováním slabého světla Kepler-11 při jejich přechodech před hvězdou samotnou. Dalekohled a kamera observatoře Kepler v srpnu 2010 zaznamenaly simultánní přechod tří těchto planet. Jak bylo oznámeno včera, observatoř Kepler dosud identifikovala pomocí techniky sledování přechodů, neboli tranzitů, více než 1200 kandidátů na exoplanety v pozorovacím poli, které pokrývá jen asi 1/400 celé oblohy. Tento vzrušující výsledek naznačuje, že kolem hvězd v naší Galaxii obíhá mnoho dosud neobjevených planet.

Štítky: Exoplanet, Exoplanetary system, Kepler mission, Kepler-11


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »