Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy hvězd v Orionu

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Co určuje barvy hvězd? Teplota. Červené hvězdy s povrchovou teplotou kolem 3 000 Kelvinů (K) jsou chladné, zatímco modré hvězdy jsou teplejší a mohou dosahovat teplot přes 30 000 K. Teplota našeho vlastního nádherně "žlutého" Slunce je příjemných 6 000 K. Rozdíly v barvách hvězd je docela snadné vidět na tomto kompozitním pohledu na souhvězdí Orion, který vznikl při experimentování se stopami hvězd při technice krokového zaostřování. Série celkem 35 následných expozic vytvořila stopy hvězd při jejich pohybu zleva doprava, přičemž se měnilo zaostření. Na začátku a na konci kamera nebyla správně zaostřena, takže ostré expozice jsou zhruba uprostřed a stopy rozostřených hvězd tvoří motýlky. U jasnějších hvězd rozostřením vznikají sytější barvy. Vlevo nahoře vyniká Orionův chladný rudý veleobr Betelgeuse a liší se od teplejších modravých hvězd, které tvoří tělo souhvězdí. Mlhovina v Orionu sice není hvězda, ale dole pod středem přispívá svým růžovým odstínem. Poblíž pravého okraje je uprostřed pozoruhodná také stopa chladné, temně červené uhlíkové hvězdy W Orionis, jejíž červený odstín posiluje na uhlík bohaté složení.

Štítky: Hvězda, Orion, Teplota, Color, Step focus


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »