Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy hvězd v Orionu

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Co určuje barvy hvězd? Teplota. Červené hvězdy s povrchovou teplotou kolem 3 000 Kelvinů (K) jsou chladné, zatímco modré hvězdy jsou teplejší a mohou dosahovat teplot přes 30 000 K. Teplota našeho vlastního nádherně "žlutého" Slunce je příjemných 6 000 K. Rozdíly v barvách hvězd je docela snadné vidět na tomto kompozitním pohledu na souhvězdí Orion, který vznikl při experimentování se stopami hvězd při technice krokového zaostřování. Série celkem 35 následných expozic vytvořila stopy hvězd při jejich pohybu zleva doprava, přičemž se měnilo zaostření. Na začátku a na konci kamera nebyla správně zaostřena, takže ostré expozice jsou zhruba uprostřed a stopy rozostřených hvězd tvoří motýlky. U jasnějších hvězd rozostřením vznikají sytější barvy. Vlevo nahoře vyniká Orionův chladný rudý veleobr Betelgeuse a liší se od teplejších modravých hvězd, které tvoří tělo souhvězdí. Mlhovina v Orionu sice není hvězda, ale dole pod středem přispívá svým růžovým odstínem. Poblíž pravého okraje je uprostřed pozoruhodná také stopa chladné, temně červené uhlíkové hvězdy W Orionis, jejíž červený odstín posiluje na uhlík bohaté složení.

Štítky: Hvězda, Orion, Teplota, Color, Step focus


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »