Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy hvězd v Orionu

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Co určuje barvy hvězd? Teplota. Červené hvězdy s povrchovou teplotou kolem 3 000 Kelvinů (K) jsou chladné, zatímco modré hvězdy jsou teplejší a mohou dosahovat teplot přes 30 000 K. Teplota našeho vlastního nádherně "žlutého" Slunce je příjemných 6 000 K. Rozdíly v barvách hvězd je docela snadné vidět na tomto kompozitním pohledu na souhvězdí Orion, který vznikl při experimentování se stopami hvězd při technice krokového zaostřování. Série celkem 35 následných expozic vytvořila stopy hvězd při jejich pohybu zleva doprava, přičemž se měnilo zaostření. Na začátku a na konci kamera nebyla správně zaostřena, takže ostré expozice jsou zhruba uprostřed a stopy rozostřených hvězd tvoří motýlky. U jasnějších hvězd rozostřením vznikají sytější barvy. Vlevo nahoře vyniká Orionův chladný rudý veleobr Betelgeuse a liší se od teplejších modravých hvězd, které tvoří tělo souhvězdí. Mlhovina v Orionu sice není hvězda, ale dole pod středem přispívá svým růžovým odstínem. Poblíž pravého okraje je uprostřed pozoruhodná také stopa chladné, temně červené uhlíkové hvězdy W Orionis, jejíž červený odstín posiluje na uhlík bohaté složení.

Štítky: Hvězda, Orion, Teplota, Color, Step focus


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

PRECHOD MERKURA

Další informace »