Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simeis 147: Zbytek supernovy

Uznání a copyright: Nobuhiko Miki

Je snadné ztratit se ve spletitých filamentech na podrobné mozaice slabých zbytků po supernově Simeis 147. Je též katalogizována jako Sh2-240, je vidět v souhvězdí Býka (Taurus) a na obloze pokrývá skoro 3 stupně (6 úplňků). V odhadované vzdálenosti mračna trosek 3 000 světelných let to odpovídá šířce 150 světelných let. Tento pozoruhodný kompozitní obraz obsahuje obrazové údaje pořizované přes úzkopásmové filtry, aby vynikla emise atomů vodíku a kyslíku, které stopují oblasti rázem stlačeného, zářícího plynu. Věk tohoto zbytku po supernově se odhaduje na 40 000 let, což znamená, že světlo z mohutné stelární exploze poprvé dosáhlo Zemi před 40 000 lety. Expandující zbytek ale není jediným pozůstatkem. Tato kosmická katastrofa po sobě také zanechala rotující neutronovou hvězdu nebo pulsar, což je vše, co z původního hvězdného jádra zůstalo.

Štítky: Zbytek supernovy, Pulsar, S147, Narrow-band, Sh2-240


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 25.9.2021

Další informace »