Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce v den slunovratu

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Dnes někdy po západu slunce potemní Měsíc. Úplné zatmění Měsíce, kdy se celý Měsíc pohrouží do stínu Země, bude vidět z celé Severní Ameriky, zatímco částečná fáze tohoto zatmění bude viditelná ve zbytku světa. Pozorovatelé na východním pobřeží Severní Ameriky budou očekávat začátek totality až po půlnoci, zatímco pozorovatelé na západním pobřeží uvidí zcela potemnělý Měsíc před půlnocí. Na obrázku nahoře je digitální předpověď, kde je vidět, jak se bude poblíž maxima jevit Měsíc a okolní obloha. Položte na obrázek kurzor a uvidíte popisky. Ty části Měsíce, které překročí kruh označený umbra se budou jevit nejtmavší, jelikož tam bude Slunce úplně odstíněno Zemí. Ty části, které jen překročí kruh označený penumbra budou vystaveny určitému podílu slunečního světla, takže budou svítit odraženým světlem. Zmenšená záře úplňku umožní neobvykle dobré pozorování okolních nebeských podivuhodností jako je zbytek supernovy Simeis 147, otevřená hvězdokupa M35 a Krabí mlhovina M1. Toto zatmění náhodou nastává v den s nejkratším denním svitem na severní polokouli, při zimním slunovratu. Toto slunovratové zatmění je první po 456 letech, a doposud se nenašel nikdo, kdo by zjistil, kdy nastane příští slunovratové zatmění.

Štítky: Slunovrat, Lunární zatmění, Earth's shadow, Mouse over


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »