Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce v den slunovratu

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Dnes někdy po západu slunce potemní Měsíc. Úplné zatmění Měsíce, kdy se celý Měsíc pohrouží do stínu Země, bude vidět z celé Severní Ameriky, zatímco částečná fáze tohoto zatmění bude viditelná ve zbytku světa. Pozorovatelé na východním pobřeží Severní Ameriky budou očekávat začátek totality až po půlnoci, zatímco pozorovatelé na západním pobřeží uvidí zcela potemnělý Měsíc před půlnocí. Na obrázku nahoře je digitální předpověď, kde je vidět, jak se bude poblíž maxima jevit Měsíc a okolní obloha. Položte na obrázek kurzor a uvidíte popisky. Ty části Měsíce, které překročí kruh označený umbra se budou jevit nejtmavší, jelikož tam bude Slunce úplně odstíněno Zemí. Ty části, které jen překročí kruh označený penumbra budou vystaveny určitému podílu slunečního světla, takže budou svítit odraženým světlem. Zmenšená záře úplňku umožní neobvykle dobré pozorování okolních nebeských podivuhodností jako je zbytek supernovy Simeis 147, otevřená hvězdokupa M35 a Krabí mlhovina M1. Toto zatmění náhodou nastává v den s nejkratším denním svitem na severní polokouli, při zimním slunovratu. Toto slunovratové zatmění je první po 456 letech, a doposud se nenašel nikdo, kdo by zjistil, kdy nastane příští slunovratové zatmění.

Štítky: Slunovrat, Lunární zatmění, Earth's shadow, Mouse over


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »