Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chytání kosmických neutrin v ledu

Uznání: NSF / B. Gudbjartsson, IceCube Collaboration

Vědci taví díry do spodku světa. Skoro 100 právě vytavených děr jižního pólu se nyní využívá jako astronomických observatoří. Astronomové v neutrinové observatoři IceCube Neutrino Observatory ponořili do každého svislého jezera dlouhou šňůru s navázanými detektory světla o velikosti míče na košíkovou. Voda v každé díře brzy zase zamrzne. Připevněné detektory jsou citlivé na modré světlo emitované v čistém okolním ledu. Právě takové světlo se očekává při srážkách ledu a vysokoenergetických neutrin pocházejících z objektů nebo explozí ve vesmíru. Koncem minulého roku bylo do mrazivých studní IceCube, jako je ta na snímku nahoře, ponořeno posledních 86 šňůr a tak vznikl dosud největší detektor neutrin. Údaje z předběžného experimentu AMANDA už byly využity pro sestavení první podrobné mapy oblohy ve vysokoenergetických neutrinech. Mezi cíle novějšího experimentu IceCube patří hledání zdrojů kosmických neutrin, hledání neutrin souvisejících se supernovami a vzdálenými gama záblesky, a pokud budeme mít štěstí, tak to může být i sonda do exotických fyzikálních konceptů jako jsou nepozorované prostorové dimenze a cestování rychlejší než světlo.

Štítky: Neutrina, Jižní pól, IceCube


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »