Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžicová mlhovina

Uznání a copyright: Brian Lula

Vypadala by Růžicová mlhovina s nějakým jiným jménem tak pěkně? Zdá se, že označení v katalogu New General Catalogue jako NGC 2237 vzhled této květnaté emisní mlhoviny nesnižuje. Uvnitř mlhoviny leží otevřená hvězdokupa jasných mladých hvězd NGC 2244. Tyto hvězdy vznikly asi před 4 milióny lety z materiálu mlhoviny a jejich hvězdné větry vyčistily ve středu mlhoviny díru izolovanou vrstvou prachu a horkého plynu. Ultrafialové světlo ze žhavých hvězd způsobuje, že okolní mlhovina září. Růžicová mlhovina měří asi 100 světelných let, nachází se asi 5 000 světelných let daleko a lze ji spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Štítky: Emisní mlhovina, Růžicová mlhovina, NGC 2244


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jižní kříž nad horou

Fotografie je focena v Chilských Andách v podmínkách s velmi nízkým světelným smogem.

Další informace »