Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžicová mlhovina

Uznání a copyright: Brian Lula

Vypadala by Růžicová mlhovina s nějakým jiným jménem tak pěkně? Zdá se, že označení v katalogu New General Catalogue jako NGC 2237 vzhled této květnaté emisní mlhoviny nesnižuje. Uvnitř mlhoviny leží otevřená hvězdokupa jasných mladých hvězd NGC 2244. Tyto hvězdy vznikly asi před 4 milióny lety z materiálu mlhoviny a jejich hvězdné větry vyčistily ve středu mlhoviny díru izolovanou vrstvou prachu a horkého plynu. Ultrafialové světlo ze žhavých hvězd způsobuje, že okolní mlhovina září. Růžicová mlhovina měří asi 100 světelných let, nachází se asi 5 000 světelných let daleko a lze ji spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Štítky: Emisní mlhovina, Růžicová mlhovina, NGC 2244


6. vesmírný týden 2026

6. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 2. do 8. 2. 2026. Měsíc je v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. 3. 2. je v těsné konjunkci s Regulem. Merkur a Venuše začínají lézt na večerní oblohu, Mars je nepozorovatelný. Velké planety jsou všechny vidět večer. Aktivita Slunce je poměrně vysoká hlavně díky náhle se objevivší aktivní oblasti se skvrnami. Chystá se start rakety SLS s lodí Orion mise Artemis II k Měsíci. Crew-12 musí zatím čekat. 95 let by se dožil Ladislav Sehnal, český astronom zabývající se nebeskou mechanikou. 120 let uplyne od narození Clyde Tombaugha, který objevil Pluto v roce 1930.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »