Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Severní Amerika infračerveně

Uznání: NASA, JPL-Caltech, L. Rebull (SSC, Caltech); Optical Rollover: DSS, D. De Martin

Mlhovina Severní Amerika dělá to, co většina severoameričanů dělat nemůže - utváří hvězdy. Hvězdy, které v mlhovině vznikají, většinou zakrývá hustý, pro viditelné světlo neprůhledný prach. Ovšem nový pohled na mlhovinu Severní Amerika v infračerveném světle z družicového Spitzerova kosmického dalekohledu dokázal prohlédnout přes většinu prachu a odhalil tisíce nově vznikajících hvězd. Když položíte kurzor na vědecky vybarvený infračervený snímek nahoře, tak pro srovnání uvidíte odpovídající optický snímek stejné oblasti. Tento nový infračervený snímek pěkně zachytil mladé hvězdy v mnoha stupních vývoje, od ponořených v hustých uzlících plynu a prachu, přes hvězdy obklopené disky a emitujících výtrysky až po ty, které čistí své zárodečné kukly. Mlhovina Severní Amerika (NGC 7000) má asi 50 světelných let a leží asi 1 500 světelných let daleko v souhvězdí Labutě (Cygnus). Stále se ovšem debatuje, které ze všech známých hmotných hvězd v mlhovině Severní Amerika vlastně emitují energetické světlo, které ionizuje a mění se na červenou záři.

Štítky: Infračervený, Mlhovina Severní Amerika, Spitzer, Mouse over


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »