Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná mračna v mlhovině Carina

Uznání: NASA, ESA, et al., & Hubble Heritage Team (STScI/AURA);
Acknowledgement: M. Livio (STScI) & N. Smith (UC Berkeley)

Jaké temné útvary číhají v zákoutích mlhoviny Carina? Ty hrozivé tvary jsou ve skutečnosti molekulární mraky, zhuštěniny molekulárního plynu a prachu tak hustého, že jsou neprůhledné. Ovšem ve srovnání s mračny v pozemské atmosféře jsou tato mračna mnohem řidší. Nahoře je zobrazena část zatím nejpodrobnějšího snímku mlhoviny Carina, část, kde jsou temná molekulární mračna zvláště výrazná. Tento snímek byl nedávno pořízen znovu a vybarven podle světla emitovaného kyslíkem. Celá mlhovina Carina měří přes 300 světelných let a nachází se asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí Lodní kýl (Carina). Mlhovina NGC 3372, známá jako Velká mlhovina Carina, hostí hmotné hvězdy a proměnlivou mlhovinu. Eta Carinae je nejenergetičtější hvězdou v mlhovině a v 1830-tých letech byla jednou z nejjasnějších hvězd na obloze, ale pak dramaticky zeslábla. K dispozici je také širokoúhlá anotovaná a zvětšovací větší verze tohoto kompozitního obrázku.

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Molecular clouds, Oxygen


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »