Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná mračna v mlhovině Carina

Uznání: NASA, ESA, et al., & Hubble Heritage Team (STScI/AURA);
Acknowledgement: M. Livio (STScI) & N. Smith (UC Berkeley)

Jaké temné útvary číhají v zákoutích mlhoviny Carina? Ty hrozivé tvary jsou ve skutečnosti molekulární mraky, zhuštěniny molekulárního plynu a prachu tak hustého, že jsou neprůhledné. Ovšem ve srovnání s mračny v pozemské atmosféře jsou tato mračna mnohem řidší. Nahoře je zobrazena část zatím nejpodrobnějšího snímku mlhoviny Carina, část, kde jsou temná molekulární mračna zvláště výrazná. Tento snímek byl nedávno pořízen znovu a vybarven podle světla emitovaného kyslíkem. Celá mlhovina Carina měří přes 300 světelných let a nachází se asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí Lodní kýl (Carina). Mlhovina NGC 3372, známá jako Velká mlhovina Carina, hostí hmotné hvězdy a proměnlivou mlhovinu. Eta Carinae je nejenergetičtější hvězdou v mlhovině a v 1830-tých letech byla jednou z nejjasnějších hvězd na obloze, ale pak dramaticky zeslábla. K dispozici je také širokoúhlá anotovaná a zvětšovací větší verze tohoto kompozitního obrázku.

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Molecular clouds, Oxygen


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »