Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná mračna v mlhovině Carina

Uznání: NASA, ESA, et al., & Hubble Heritage Team (STScI/AURA);
Acknowledgement: M. Livio (STScI) & N. Smith (UC Berkeley)

Jaké temné útvary číhají v zákoutích mlhoviny Carina? Ty hrozivé tvary jsou ve skutečnosti molekulární mraky, zhuštěniny molekulárního plynu a prachu tak hustého, že jsou neprůhledné. Ovšem ve srovnání s mračny v pozemské atmosféře jsou tato mračna mnohem řidší. Nahoře je zobrazena část zatím nejpodrobnějšího snímku mlhoviny Carina, část, kde jsou temná molekulární mračna zvláště výrazná. Tento snímek byl nedávno pořízen znovu a vybarven podle světla emitovaného kyslíkem. Celá mlhovina Carina měří přes 300 světelných let a nachází se asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí Lodní kýl (Carina). Mlhovina NGC 3372, známá jako Velká mlhovina Carina, hostí hmotné hvězdy a proměnlivou mlhovinu. Eta Carinae je nejenergetičtější hvězdou v mlhovině a v 1830-tých letech byla jednou z nejjasnějších hvězd na obloze, ale pak dramaticky zeslábla. K dispozici je také širokoúhlá anotovaná a zvětšovací větší verze tohoto kompozitního obrázku.

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Molecular clouds, Oxygen


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »