Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Ole Christian Salomonsen

Polární záře mohou být nádhernou podívanou. Minulý týden vyfotografovaná vícebarevná proměnlivá polární záře osvětlovala rušnou oblohu nad Tromso v Norsku. Fotograf kromě nádherné polářní záře nahoře ještě zachytil tři průlety družic, letadlo a svého kamaráda, který se pokoušel zachytit stejný pohled. I když polární záře mohou ponejprv vypadat jako měsíčním světlem ozářená mračna, tak obloze světlo jenom přidávají a hvězdy v pozadí nezastiňují. Polární záře se na severní polokouli někdy nazývají světlo severu a způsobují je srážky nabitých částic z magnetosféry s molekulami vzduchu vysoko v zemské atmosféře. Při pohledu z vesmíru by polární záře svítily i rentgenově a ultrafialově. Předvídatelné polární záře mohou nastat několik dnů po silné magnetické události, která byla zpozorována na Slunci.
Oprava: Na překlep ve slově "magnetosféry" upozornil Jozef Škvarenina

Štítky: Slunce, Polární záře, Norway


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »