Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatá noc nad Rhonou

Uznání: Vincent van Gogh, Wikipedia; Acknowledgement: B. Schaefer (LSU)

Jak nejlépe zachytit majestát noční oblohy na obraz? Toto bylo nepřetržitou výzvou pro slavného malíře z konce 19. století Vincence van Gogha, který byl průkopníkem rozmazaného vyobrazení hvězd na obloze v několika svých pracích. Nahoře je van Goghův obraz Hvězdnatá noc nad Rhonou s francouzským městem Arles, kde se světlo plynových lamp odráží od Rhony. Van Goghova noční obloha s turbulentními obrazy hvězd, které jsou v kontrastu se vznešenými tmavě modrými odstíny, se zdá být živá. Nad řekou lze rozpoznat hvězdy ze známého asterismu Velký vůz. Spojnice dvou hvězd vpravo ve Velkém vozu vede k severní hvězdě Polárce, takže lze snadno nalézt její výšku, ze které lze odhadnout a získat zeměpisnou šířku, na které byl obraz namalován.

Štítky: Painting, Van Gogh, Swirls


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »