Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatá noc nad Rhonou

Uznání: Vincent van Gogh, Wikipedia; Acknowledgement: B. Schaefer (LSU)

Jak nejlépe zachytit majestát noční oblohy na obraz? Toto bylo nepřetržitou výzvou pro slavného malíře z konce 19. století Vincence van Gogha, který byl průkopníkem rozmazaného vyobrazení hvězd na obloze v několika svých pracích. Nahoře je van Goghův obraz Hvězdnatá noc nad Rhonou s francouzským městem Arles, kde se světlo plynových lamp odráží od Rhony. Van Goghova noční obloha s turbulentními obrazy hvězd, které jsou v kontrastu se vznešenými tmavě modrými odstíny, se zdá být živá. Nad řekou lze rozpoznat hvězdy ze známého asterismu Velký vůz. Spojnice dvou hvězd vpravo ve Velkém vozu vede k severní hvězdě Polárce, takže lze snadno nalézt její výšku, ze které lze odhadnout a získat zeměpisnou šířku, na které byl obraz namalován.

Štítky: Painting, Van Gogh, Swirls


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »