Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatá noc nad Rhonou

Uznání: Vincent van Gogh, Wikipedia; Acknowledgement: B. Schaefer (LSU)

Jak nejlépe zachytit majestát noční oblohy na obraz? Toto bylo nepřetržitou výzvou pro slavného malíře z konce 19. století Vincence van Gogha, který byl průkopníkem rozmazaného vyobrazení hvězd na obloze v několika svých pracích. Nahoře je van Goghův obraz Hvězdnatá noc nad Rhonou s francouzským městem Arles, kde se světlo plynových lamp odráží od Rhony. Van Goghova noční obloha s turbulentními obrazy hvězd, které jsou v kontrastu se vznešenými tmavě modrými odstíny, se zdá být živá. Nad řekou lze rozpoznat hvězdy ze známého asterismu Velký vůz. Spojnice dvou hvězd vpravo ve Velkém vozu vede k severní hvězdě Polárce, takže lze snadno nalézt její výšku, ze které lze odhadnout a získat zeměpisnou šířku, na které byl obraz namalován.

Štítky: Painting, Van Gogh, Swirls


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M27

Planetární mlhovina M27 "Činka".

Další informace »