Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Discovery při výjezdu

Uznání a copyright: Nancy Atkinson (Universe Today)

Co tam jede? I když bílý osvětlený tvar se možná nedá tak dobře identifikovat, tak ten obrovský stín je jasný: raketoplán. Konkrétně to byl raketoplán Discovery při svém vyvezení minulý březen při přípravě na start. Ten neobvyklý obří stín zachycený nahoře byl vržen na okolní mlhu za malebné noci při výjezdu. Pásový transportér je jedním z největších pásových vozidel na Zemi a raketoplán dopravuje z montážní budovy na startovací rampu Kennedyho kosmického střediska NASA na Floridě v USA rychlostí 2 km za hodinu. Raketoplán Discovery o měsíc později za velkého hřmotu odstartoval k jedné ze svých posledních výprav a dopravil potřebné zásoby a zařízení na Mezinárodní kosmickou stanici.

Štítky: Raketoplán, Shadow, Crawler


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »