Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost a železné Slunce

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Dnes v 03:09 světového času (Universal Time) Slunce překročilo směrem na jih nebeský rovník. Tato astronomická událost je známa jako rovnodennost a na severní polokouli vyznačuje první podzimní den a první jarní den na jižní polokouli. Rovnodennost, latinsky equinox, znamená stejnou délku noci jako dne. Se Sluncem na nebeském rovníku pozemšťané zakouší zhruba 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. Jak bude Slunce postupovat níže na obloze, tak na severu se budou dny zkracovat a bude se blížit zima. Rovnodennost můžeme oslavit tímto pohledem na Slunce v extrémním ultrafialovém světle z observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory). Včerejší snímek ve falešných barvách zobrazuje emisi vysoce ionizovaných atomů železa. Smyčky a oblouky sledují zářící plazmu zachycenou v magnetických polích nad slunečními aktivními oblastmi.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Aktivní oblast, Rovnodennost, Iron


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »