Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost a železné Slunce

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Dnes v 03:09 světového času (Universal Time) Slunce překročilo směrem na jih nebeský rovník. Tato astronomická událost je známa jako rovnodennost a na severní polokouli vyznačuje první podzimní den a první jarní den na jižní polokouli. Rovnodennost, latinsky equinox, znamená stejnou délku noci jako dne. Se Sluncem na nebeském rovníku pozemšťané zakouší zhruba 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. Jak bude Slunce postupovat níže na obloze, tak na severu se budou dny zkracovat a bude se blížit zima. Rovnodennost můžeme oslavit tímto pohledem na Slunce v extrémním ultrafialovém světle z observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory). Včerejší snímek ve falešných barvách zobrazuje emisi vysoce ionizovaných atomů železa. Smyčky a oblouky sledují zářící plazmu zachycenou v magnetických polích nad slunečními aktivními oblastmi.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Aktivní oblast, Rovnodennost, Iron


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »