Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na opačné straně od Slunce

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Ta nejjasnější hvězda, kterou jste nedávno viděli, byla pravděpodobně ve skutečnosti planeta Jupiter. Této hvězdnaté zářijové noci z pohoří Alborz v Iránu kraluje Jupiter a celý pohled s pojmenovanou oblohou doplňuje horská cesta osvětlovaná baterkou. Jupiter bude 21. září světového času (Universal Time) v opozici, tedy v místě své dráhy na opačné straně od Slunce a bude vycházet, když Slunce zapadá. V této opozici bude Jupiter mírně jasnější a bližší Zemi, než kterýkoliv rok od roku 1963. Do své opozice 21. září se také blíží mnohem slabší a vzdálenější planeta Uran. Tato slabší planeta je na obloze v blízkosti Jupiteru a lze ji snadno spatřit i v triedru (podobně jako na vloženém snímku) vpravo nahoře od brilantního Jupiteru při jasnosti srovnatelné s Jupiterovými Galileovskými měsíci. Pozoruhodně blízko k opozicím obou planet se nachází opačný bod od Slunce 23. září, jarní bod. Toho dne se na nebi objeví také měsíční úplněk. Úplněk bude pochopitelně také v opozici.

Štítky: Jupiter, Uran, Konjunkce, Rovnodennost, Opposition, Chance


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »