Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na opačné straně od Slunce

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Ta nejjasnější hvězda, kterou jste nedávno viděli, byla pravděpodobně ve skutečnosti planeta Jupiter. Této hvězdnaté zářijové noci z pohoří Alborz v Iránu kraluje Jupiter a celý pohled s pojmenovanou oblohou doplňuje horská cesta osvětlovaná baterkou. Jupiter bude 21. září světového času (Universal Time) v opozici, tedy v místě své dráhy na opačné straně od Slunce a bude vycházet, když Slunce zapadá. V této opozici bude Jupiter mírně jasnější a bližší Zemi, než kterýkoliv rok od roku 1963. Do své opozice 21. září se také blíží mnohem slabší a vzdálenější planeta Uran. Tato slabší planeta je na obloze v blízkosti Jupiteru a lze ji snadno spatřit i v triedru (podobně jako na vloženém snímku) vpravo nahoře od brilantního Jupiteru při jasnosti srovnatelné s Jupiterovými Galileovskými měsíci. Pozoruhodně blízko k opozicím obou planet se nachází opačný bod od Slunce 23. září, jarní bod. Toho dne se na nebi objeví také měsíční úplněk. Úplněk bude pochopitelně také v opozici.

Štítky: Jupiter, Uran, Konjunkce, Rovnodennost, Opposition, Chance


21. vesmírný týden 2023

21. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 5. do 28. 5. 2023. Měsíc dorůstá do první čtvrti a na večerní obloze se potká s jasnou planetou Venuší a slabším Marsem. Aktivita Slunce je poměrně vysoká. V galaxii M101 je možné vidět supernovu. Na ISS má dorazit druhá návštěvnická soukromá mise Axiom-2 v lodi Crew Dragon a také nákladní loď Progress MS-23. Před 100 lety se narodil Bohumil Maleček, který ve Valašském Meziříčí organizoval skupinu pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy Sluneční soustavy.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2022 A2 (PANSTARRS) v souhvězdí Andromedy.

Snímek komety C/2022 A2 (PANSTARRS) v souhvězdí Andromedy. Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, proti originálu 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa měla podle efemeridy 15.0 magnitudy. Vzdálenost od Země byla 2.718 au, od Slunce 2.133 au. Pořízeno za nastupujícího svítání.

Další informace »