Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na opačné straně od Slunce

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Ta nejjasnější hvězda, kterou jste nedávno viděli, byla pravděpodobně ve skutečnosti planeta Jupiter. Této hvězdnaté zářijové noci z pohoří Alborz v Iránu kraluje Jupiter a celý pohled s pojmenovanou oblohou doplňuje horská cesta osvětlovaná baterkou. Jupiter bude 21. září světového času (Universal Time) v opozici, tedy v místě své dráhy na opačné straně od Slunce a bude vycházet, když Slunce zapadá. V této opozici bude Jupiter mírně jasnější a bližší Zemi, než kterýkoliv rok od roku 1963. Do své opozice 21. září se také blíží mnohem slabší a vzdálenější planeta Uran. Tato slabší planeta je na obloze v blízkosti Jupiteru a lze ji snadno spatřit i v triedru (podobně jako na vloženém snímku) vpravo nahoře od brilantního Jupiteru při jasnosti srovnatelné s Jupiterovými Galileovskými měsíci. Pozoruhodně blízko k opozicím obou planet se nachází opačný bod od Slunce 23. září, jarní bod. Toho dne se na nebi objeví také měsíční úplněk. Úplněk bude pochopitelně také v opozici.

Štítky: Jupiter, Uran, Konjunkce, Rovnodennost, Opposition, Chance


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »