Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad jezerem Prelude

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka / TWAN / www.blue-moon.ca

Touto nádhernou hvězdnou nocí se třpytí závěsy zeleného světla. V popředí se nachází poklidné jezero Prelude, vzdálené asi 30 kilometrů východně od města Yellowknife v severovýchodních teritoriích v Kanadě. V těchto vysokých severních šířkách se tato okouzlující severní světla, též známá jako aurora borealis, stávají dobře známou podívanou. Jak se blíží datum rovnodennosti 23. září, tak se noci prodlužují a začíná příznivější období polárních září. Tato panoramatická scéna z 11. září zabírá 180 stupňů. Jasnější hvězdy, které vlevo prosvítají skrze polární záři, tvoří dobře rozeznatelný severní asterismus Velký vůz. Zcela vpravo září mnohem kompaktnější hvězdokupa Plejády.

Štítky: Rovnodennost, Polární záře, Aurora season


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »