Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad jezerem Prelude

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka / TWAN / www.blue-moon.ca

Touto nádhernou hvězdnou nocí se třpytí závěsy zeleného světla. V popředí se nachází poklidné jezero Prelude, vzdálené asi 30 kilometrů východně od města Yellowknife v severovýchodních teritoriích v Kanadě. V těchto vysokých severních šířkách se tato okouzlující severní světla, též známá jako aurora borealis, stávají dobře známou podívanou. Jak se blíží datum rovnodennosti 23. září, tak se noci prodlužují a začíná příznivější období polárních září. Tato panoramatická scéna z 11. září zabírá 180 stupňů. Jasnější hvězdy, které vlevo prosvítají skrze polární záři, tvoří dobře rozeznatelný severní asterismus Velký vůz. Zcela vpravo září mnohem kompaktnější hvězdokupa Plejády.

Štítky: Rovnodennost, Polární záře, Aurora season


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »