Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Tempel 1 ze sondy Stardust NeXT

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Cornell

Žádná kometa nebyla doposud navštívena dvakrát. Proto bezprecedentní průlet kosmické sondy Stardust-NeXT kolem komety Tempel 1 počátkem tohoto týdne lidstvu poskytnul jedinečnou příležitost uvidět změny jádra komety v průběhu času. Změny jádra komety Tempel 1 jsou zvláště zajímavé, jelikož tato kometa byla v roce 2005 zasažena impaktorem z prolétající sondy Deep Impact. Na snímku nahoře je jeden digitálně zaostřený snímek komety Tempel 1 poblíž nejtěsnějšího přiblížení sondy Stardust-NeXT. Je vidět mnoho útvarů zobrazených i v roce 2005, včetně kráterů, hřebenů a zdánlivě hladkých oblastí. Dosud je k dispozici jen málo závěrů, ale astronomové, kteří se specializují na komety a rozumí počátkům Sluneční soustavy budou v několika přístích letech přesívat tyto snímky a hledat nové údaje o tom, z čeho se kometa Tempel 1 skládá, jak dnes vypadá místo impaktu z roku 2005 a jak se vyvinuly běžné útvary.

Štítky: Kometa, Tempel 1, Stardust - NeXT


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »