Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Tempel 1 ze sondy Stardust NeXT

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Cornell

Žádná kometa nebyla doposud navštívena dvakrát. Proto bezprecedentní průlet kosmické sondy Stardust-NeXT kolem komety Tempel 1 počátkem tohoto týdne lidstvu poskytnul jedinečnou příležitost uvidět změny jádra komety v průběhu času. Změny jádra komety Tempel 1 jsou zvláště zajímavé, jelikož tato kometa byla v roce 2005 zasažena impaktorem z prolétající sondy Deep Impact. Na snímku nahoře je jeden digitálně zaostřený snímek komety Tempel 1 poblíž nejtěsnějšího přiblížení sondy Stardust-NeXT. Je vidět mnoho útvarů zobrazených i v roce 2005, včetně kráterů, hřebenů a zdánlivě hladkých oblastí. Dosud je k dispozici jen málo závěrů, ale astronomové, kteří se specializují na komety a rozumí počátkům Sluneční soustavy budou v několika přístích letech přesívat tyto snímky a hledat nové údaje o tom, z čeho se kometa Tempel 1 skládá, jak dnes vypadá místo impaktu z roku 2005 a jak se vyvinuly běžné útvary.

Štítky: Kometa, Tempel 1, Stardust - NeXT


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »