Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzplanutí třídy X

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Na den sv. Valentýna (ET) došlo na na Slunci k jedné z nejsilnějších explozí, k vzplanutí třídy X. Byl to doposud největší výbuch během současného nového slunečního cyklu. K vzplanutí došlo v aktivní oblasti AR1158 na jižní polokouli Slunce a zde je zachyceno na snímku v extrémním ultrafialovém světle z observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory). Intenzivní záblesk elektromagnetické radiace krátkodobě zahltil pixely detektorů SDO a způsobil tak vertikální kaz. Toto vzplanutí třídy X bylo doprovázeno koronálním výtryskem hmoty (CME), masivním mračnem nabitých částic, které se pohybují vně rychlostí téměř 900 kilometrů za sekundu. Pozorovatelé ve vysokých šířkách by dnes v noci měli být ve střehu po polárních zářích.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční vzplanutí, Solar dynamics observatory, X-class


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »