Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzplanutí třídy X

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Na den sv. Valentýna (ET) došlo na na Slunci k jedné z nejsilnějších explozí, k vzplanutí třídy X. Byl to doposud největší výbuch během současného nového slunečního cyklu. K vzplanutí došlo v aktivní oblasti AR1158 na jižní polokouli Slunce a zde je zachyceno na snímku v extrémním ultrafialovém světle z observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory). Intenzivní záblesk elektromagnetické radiace krátkodobě zahltil pixely detektorů SDO a způsobil tak vertikální kaz. Toto vzplanutí třídy X bylo doprovázeno koronálním výtryskem hmoty (CME), masivním mračnem nabitých částic, které se pohybují vně rychlostí téměř 900 kilometrů za sekundu. Pozorovatelé ve vysokých šířkách by dnes v noci měli být ve střehu po polárních zářích.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční vzplanutí, Solar dynamics observatory, X-class


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »