Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Projekt planetární mlhoviny

Uznání a copyright: J-P Metsävainio (Astro Anarchy)

Planetární mlhoviny jsou odvrhovány umírajícími, Slunci podobnými hvězdami a jsou krátkými, ale slavnými fázemi hvězdného vývoje. Tyto plynné obálky jsou ionizovány velmi žhavými centrálními zdroji, což bývají smršťující se jádra hvězd, která vypotřebovala svoje palivo pro nukleární fúzi. Jejich jednoduché, do kosmické noci zářící symetrie jsou fascinující a inspirovaly tento projekt plakátu planetárních mlhovin. Na něm je v mřížce 3x3 devět planetárních mlhovin. Příznivci planetárních mlhovin by měli poznat jasné Messierovy objekty M27 - Činka, M76 - Malá činka a M57 - Prstencová mlhovina, stejně jako NGC 6543 - Kočičí oko. K méně známým mlhovinám patří Medůza a Brouk. Všechny tyto snímky byly pořízeny v úzkém pásmu a jsou zobrazeny ve stejném úhlovém měřítku 20 obloukových minut (1/3 stupně). Šedý kruh v tomto měřítku představuje zdánlivou velikost úplňku. Tyto planetární mlhoviny jsou ukázkou, jak zanikne naše vlastní Slunce, jakmile jeho jádro za dalších 5 miliard let vyčerpá jaderné palivo.

Štítky: Planetární mlhovina, Hvězdný vývoj, Apparent size


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »