Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lutetia: Největší dosud navštívený asteroid

Uznání: ESA, NASA, JAXA; Montage: Emily Lakdawalla (Planetary Society)

Lidé při svém průzkumu vesmíru zase posunuli rekord pro největší asteroid navštívený kosmickou sondou. Kosmická sonda ESA Rosetta tento měsíc prolétla kolem asteroidu 21 Lutetia a pořídila data a snímky, aby se mohlo lépe porozumět historii asteroidu a původu jeho neobvyklých barev. Složení asteroidu Lutetia není známo, ale není natolik hmotný, aby mohl nabýt kulový tvar. Na snímku nahoře je v pravém horním rohu vidět zhruba 100 km Lutetia ve srovnání s dalšími 9 asteroidy a 4 kometami, které byly dosud navštíveny lidmi vypuštěnými kosmickými sondami. Lutetia obíhá v hlavním pásu asteroidů a vykazuje pozůstatky těžkého kráterování z počátků Sluneční soustavy. Kosmická sonda Rosetta nyní pokračuje ke kometě Churyumov-Gerasimenko, kde plánuje v roce 2014 přistát.

Štítky: Země, Lidé, Dancing


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »