Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lutetia: Největší dosud navštívený asteroid

Uznání: ESA, NASA, JAXA; Montage: Emily Lakdawalla (Planetary Society)

Lidé při svém průzkumu vesmíru zase posunuli rekord pro největší asteroid navštívený kosmickou sondou. Kosmická sonda ESA Rosetta tento měsíc prolétla kolem asteroidu 21 Lutetia a pořídila data a snímky, aby se mohlo lépe porozumět historii asteroidu a původu jeho neobvyklých barev. Složení asteroidu Lutetia není známo, ale není natolik hmotný, aby mohl nabýt kulový tvar. Na snímku nahoře je v pravém horním rohu vidět zhruba 100 km Lutetia ve srovnání s dalšími 9 asteroidy a 4 kometami, které byly dosud navštíveny lidmi vypuštěnými kosmickými sondami. Lutetia obíhá v hlavním pásu asteroidů a vykazuje pozůstatky těžkého kráterování z počátků Sluneční soustavy. Kosmická sonda Rosetta nyní pokračuje ke kometě Churyumov-Gerasimenko, kde plánuje v roce 2014 přistát.

Štítky: Země, Lidé, Dancing


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »