Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lutetia: Největší dosud navštívený asteroid

Uznání: ESA, NASA, JAXA; Montage: Emily Lakdawalla (Planetary Society)

Lidé při svém průzkumu vesmíru zase posunuli rekord pro největší asteroid navštívený kosmickou sondou. Kosmická sonda ESA Rosetta tento měsíc prolétla kolem asteroidu 21 Lutetia a pořídila data a snímky, aby se mohlo lépe porozumět historii asteroidu a původu jeho neobvyklých barev. Složení asteroidu Lutetia není známo, ale není natolik hmotný, aby mohl nabýt kulový tvar. Na snímku nahoře je v pravém horním rohu vidět zhruba 100 km Lutetia ve srovnání s dalšími 9 asteroidy a 4 kometami, které byly dosud navštíveny lidmi vypuštěnými kosmickými sondami. Lutetia obíhá v hlavním pásu asteroidů a vykazuje pozůstatky těžkého kráterování z počátků Sluneční soustavy. Kosmická sonda Rosetta nyní pokračuje ke kometě Churyumov-Gerasimenko, kde plánuje v roce 2014 přistát.

Štítky: Země, Lidé, Dancing


50. vesmírný týden 2018

50. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 10. 12. do 16. 12. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars, nedaleko něj Neptun a výše v Rybách je Uran. Merkur a Venuše jsou vidět ráno. Máme poslední týden vidět bez měsíčního svitu kometu 46P/Wirtanen v jejím přiblížení k Zemi. Výše na obloze je i pěkná kometa 64P/Swift-Gehrels. Sonda InSight už hýbe rukou a fotografuje okolí. U ISS zakotvila nákladní loď Dragon. Jeden ze dvou Falconů musel přistát do moře a podařilo se jej vyzvednout na pevninu. Start Delty IV Heavy z Kalifornie má odklady. Čína vyslala k Měsíci sondu Chang’e 4. Přistát má v pánvi Aitken na jihu Luny. Před 30 lety začala éra telekomunikačních družic Astra a před 25 lety začal Hubble vidět ostře.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN 777 - Orlí hlava

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2018 obdržel snímek „LBN 777 – Orlí hlava“, jehož autorem je Martin Myslivec   S objekty na noční obloze je to tak. Buď mají tak trochu nudná, byť pro neznalé někdy záhadná označení jako M, NGC, LBN, IC, GUM, DUN, vdB, Arp, Ced, … a mnoho

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 46P Wirtanen

Nikon, ohnisko 18mm

Další informace »