Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lutetia: Největší dosud navštívený asteroid

Uznání: ESA, NASA, JAXA; Montage: Emily Lakdawalla (Planetary Society)

Lidé při svém průzkumu vesmíru zase posunuli rekord pro největší asteroid navštívený kosmickou sondou. Kosmická sonda ESA Rosetta tento měsíc prolétla kolem asteroidu 21 Lutetia a pořídila data a snímky, aby se mohlo lépe porozumět historii asteroidu a původu jeho neobvyklých barev. Složení asteroidu Lutetia není známo, ale není natolik hmotný, aby mohl nabýt kulový tvar. Na snímku nahoře je v pravém horním rohu vidět zhruba 100 km Lutetia ve srovnání s dalšími 9 asteroidy a 4 kometami, které byly dosud navštíveny lidmi vypuštěnými kosmickými sondami. Lutetia obíhá v hlavním pásu asteroidů a vykazuje pozůstatky těžkého kráterování z počátků Sluneční soustavy. Kosmická sonda Rosetta nyní pokračuje ke kometě Churyumov-Gerasimenko, kde plánuje v roce 2014 přistát.

Štítky: Země, Lidé, Dancing


23. vesmírný týden 2026

23. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2026. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a nyní se velmi nápadně blíží trochu slabšímu Jupiteru. Hodně blízko budou už v neděli 7. 6. Nízko už je večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Možná se objeví první noční svítící oblaka (NLC). V kosmonautice nejvíce, byť negativně, zaujala exploze rakety New Glenn během příprav k misi NG-4. Před 60 lety pokračoval intenzivně program Gemini a před 15 lety dolétal raketoplán Endeavour.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10P/Tempel 6. 6. 2026

10P/Tempel 2 6. 6. 2026 2:12-2:57 SELČ, 23×2 min, WO FLT98/618 v ohnisku 510 mm, ASI294MC Pro, ořez na asi čtvrtinu pole

Další informace »