Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad kaňonem Bryce

Uznání a copyright: Ben Cooper

Co je to za podivné skalnaté útvary? Jsou to věže a stěny z usazených hornin, na které je zvláště bohatý kaňon Bryce v Utahu v USA. Sloupce hornin mohou být vyšší než 50 metrů a nazývají se hoodoos. Zcela vlevo je Thorovo kladivo, možná nejslavnější hoodoo. Tyto vysoké sloupce hornin typicky vznikaly tak, že nějaká neobvykle tvrdá hornina poskytovala ochranu spodním vrstvám proti erozi deštěm. Tento měsíc pořízený panoramatický obraz nahoře je horizontálně komprimovaný a skaliska v popředí jsou dočasně osvětleny reflektory. V pozadí je několik vodních mraků, které se vznáší jen několik kilometrů nad blízkou Zemí. Daleko vzadu jsou vidět tisíce jednotlivých hvězd, které jsou v průměru vzdálené stovky světelných let v okolní Mléčné dráze. Zcela daleko se nacházejí miliardy hvězd, které jsou daleko už tisíce světelných let a tvoří slabě zářící oblouk, který je vidět jako centrální pás plochého disku naší Mléčné dráhy. Vítr a déšť nakonec za mnoho let způsobí, že i vrchy hoodoos spadnou a sloupce pod nimi potom zcela zvětrají.

Štítky: Mléčná dráha, Hoodoo, Bryce Canyon


47. vesmírný týden 2018

47. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 11. do 25. 11. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Saturn a Mars. Na ranní obloze je nepřehlédnutelným objektem Venuše. Ráno máme ještě možnost vidět amatérsky objevenou kometu C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa). Mezinárodní vesmírná stanice přivítá dvě nákladní kosmické lodě. Očekáváme třetí let téhož prvního stupně rakety Falcon 9. Ve Valašském Meziříčí proběhne tradiční kosmonautický seminář. Před 20 roky byl vynesen první modul stanice ISS, Zarja.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC1805

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2018 obdržel snímek „IC 1805“, jehož autorem je Jan Klečka   Kdysi, v dávném šerosvitu lidské či snad dokonce helénské heroické doby, vládla v daleké Etiopii, spolu se svým manželem králem Kéfeem, královna Kassiopeia. Údajně trochu chlubivá,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 38P/Stephan-Oterma

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa o efemeridové jasnosti 9.2 magnitudy se nacházela v souhvězdí Blíženců. Po obloze se pohybovala rychlostí 1.39 obloukové vteřiny za minutu ve vzdálenosti 0.837 au od Země a 1.591 au od Slunce.

Další informace »