Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad kaňonem Bryce

Uznání a copyright: Ben Cooper

Co je to za podivné skalnaté útvary? Jsou to věže a stěny z usazených hornin, na které je zvláště bohatý kaňon Bryce v Utahu v USA. Sloupce hornin mohou být vyšší než 50 metrů a nazývají se hoodoos. Zcela vlevo je Thorovo kladivo, možná nejslavnější hoodoo. Tyto vysoké sloupce hornin typicky vznikaly tak, že nějaká neobvykle tvrdá hornina poskytovala ochranu spodním vrstvám proti erozi deštěm. Tento měsíc pořízený panoramatický obraz nahoře je horizontálně komprimovaný a skaliska v popředí jsou dočasně osvětleny reflektory. V pozadí je několik vodních mraků, které se vznáší jen několik kilometrů nad blízkou Zemí. Daleko vzadu jsou vidět tisíce jednotlivých hvězd, které jsou v průměru vzdálené stovky světelných let v okolní Mléčné dráze. Zcela daleko se nacházejí miliardy hvězd, které jsou daleko už tisíce světelných let a tvoří slabě zářící oblouk, který je vidět jako centrální pás plochého disku naší Mléčné dráhy. Vítr a déšť nakonec za mnoho let způsobí, že i vrchy hoodoos spadnou a sloupce pod nimi potom zcela zvětrají.

Štítky: Mléčná dráha, Hoodoo, Bryce Canyon


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »