Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad kaňonem Bryce

Uznání a copyright: Ben Cooper

Co je to za podivné skalnaté útvary? Jsou to věže a stěny z usazených hornin, na které je zvláště bohatý kaňon Bryce v Utahu v USA. Sloupce hornin mohou být vyšší než 50 metrů a nazývají se hoodoos. Zcela vlevo je Thorovo kladivo, možná nejslavnější hoodoo. Tyto vysoké sloupce hornin typicky vznikaly tak, že nějaká neobvykle tvrdá hornina poskytovala ochranu spodním vrstvám proti erozi deštěm. Tento měsíc pořízený panoramatický obraz nahoře je horizontálně komprimovaný a skaliska v popředí jsou dočasně osvětleny reflektory. V pozadí je několik vodních mraků, které se vznáší jen několik kilometrů nad blízkou Zemí. Daleko vzadu jsou vidět tisíce jednotlivých hvězd, které jsou v průměru vzdálené stovky světelných let v okolní Mléčné dráze. Zcela daleko se nacházejí miliardy hvězd, které jsou daleko už tisíce světelných let a tvoří slabě zářící oblouk, který je vidět jako centrální pás plochého disku naší Mléčné dráhy. Vítr a déšť nakonec za mnoho let způsobí, že i vrchy hoodoos spadnou a sloupce pod nimi potom zcela zvětrají.

Štítky: Mléčná dráha, Hoodoo, Bryce Canyon


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »