Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad kaňonem Bryce

Uznání a copyright: Ben Cooper

Co je to za podivné skalnaté útvary? Jsou to věže a stěny z usazených hornin, na které je zvláště bohatý kaňon Bryce v Utahu v USA. Sloupce hornin mohou být vyšší než 50 metrů a nazývají se hoodoos. Zcela vlevo je Thorovo kladivo, možná nejslavnější hoodoo. Tyto vysoké sloupce hornin typicky vznikaly tak, že nějaká neobvykle tvrdá hornina poskytovala ochranu spodním vrstvám proti erozi deštěm. Tento měsíc pořízený panoramatický obraz nahoře je horizontálně komprimovaný a skaliska v popředí jsou dočasně osvětleny reflektory. V pozadí je několik vodních mraků, které se vznáší jen několik kilometrů nad blízkou Zemí. Daleko vzadu jsou vidět tisíce jednotlivých hvězd, které jsou v průměru vzdálené stovky světelných let v okolní Mléčné dráze. Zcela daleko se nacházejí miliardy hvězd, které jsou daleko už tisíce světelných let a tvoří slabě zářící oblouk, který je vidět jako centrální pás plochého disku naší Mléčné dráhy. Vítr a déšť nakonec za mnoho let způsobí, že i vrchy hoodoos spadnou a sloupce pod nimi potom zcela zvětrají.

Štítky: Mléčná dráha, Hoodoo, Bryce Canyon


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

První astrofotografie

Jupiter a věřím že tam jsou i Europa a Ganymed

Další informace »