Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Devils Tower

Uznání a copyright: Wally Pacholka (TWAN)

Byla hora Devil's Tower kdysi činnou sopkou? Hora Devil's Tower ve Wyomingu v USA je slavná pro svůj vzhled z filmů jako třeba Blízká setkání a její původ je stále předmětem debat, přičemž nejpravděpodobnější hypotéza tvrdí, že se jedná z ztuhlý výtok lávy, který nikdy nedosáhnul povrchu, aby se stal sopkou. Lehčí horniny, které kdysi obklopovaly hustý vulkanický sopouch, zerodovaly a tak zůstala tato věž. Vysoko nad ní se po obloze vypíná oblouk centrální Mléčné dráhy. Je vidět mnoho pozoruhodných útvarů včetně tmavých proudů mlhoviny Dýmka a načervenalé mlhoviny Laguna vpravo od věže. V popředí je vidět tráva a stromy a u obzoru jsou nalevo od věže vidět Měsícem dobře osvětlená mračna. Na rozdíl od mnoha jiných pozoruhodných útvarů mohou horolezci po Devil's Tower šplhat.

Štítky: Mléčná dráha, Panorama, Devil's Tower


45. vesmírný týden 2025

45. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 10. do 9. 11. 2025. Měsíc bude v úplňku. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Čeká nás poslední týden viditelnosti komety C/2025 A6 (Lemmon) a v neděli začne další okno viditelnosti slabší komety C/2025 R2 (SWAN) na tmavé večerní obloze. Z evropského kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guayáně má startovat raketa Ariane 6 s radarovou družicí Sentinel-1D. V rámci sdílené mise Bandwagon-4 byla vynesena také česká družice CevroSat-1. Na Floridě proběhl statický zážeh velké rakety New Glenn. Před dvaceti lety začala mise sondy Venus Express jež přinesla velmi zajímavé poznatky o atmosféře Venuše.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc na komíně

Večerní Měsíc 4.11.2025 na komíně

Další informace »