Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Devils Tower

Uznání a copyright: Wally Pacholka (TWAN)

Byla hora Devil's Tower kdysi činnou sopkou? Hora Devil's Tower ve Wyomingu v USA je slavná pro svůj vzhled z filmů jako třeba Blízká setkání a její původ je stále předmětem debat, přičemž nejpravděpodobnější hypotéza tvrdí, že se jedná z ztuhlý výtok lávy, který nikdy nedosáhnul povrchu, aby se stal sopkou. Lehčí horniny, které kdysi obklopovaly hustý vulkanický sopouch, zerodovaly a tak zůstala tato věž. Vysoko nad ní se po obloze vypíná oblouk centrální Mléčné dráhy. Je vidět mnoho pozoruhodných útvarů včetně tmavých proudů mlhoviny Dýmka a načervenalé mlhoviny Laguna vpravo od věže. V popředí je vidět tráva a stromy a u obzoru jsou nalevo od věže vidět Měsícem dobře osvětlená mračna. Na rozdíl od mnoha jiných pozoruhodných útvarů mohou horolezci po Devil's Tower šplhat.

Štítky: Mléčná dráha, Panorama, Devil's Tower


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »