Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

6 minut 42 sekund

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Úplné zatmění slunce 22. července bylo nejdelším v 21. století. V místě maximálního zatmění ve stopě měsíčního stínu uprostřed Tichého oceánu Měsíc zakryl Slunce celkem 6 minut a 39 sekund. Z paluby této výletní lodi bylo trvání úplné fáze zatmění prodlouženo na 6 minut a 42 sekund sledováním stínu pohybem lodi. Tento panoramatický pohled ukazuje třpytivou sluneční koronu na potemnělé denní obloze se siluetami mračen u vzdáleného obzoru už za stínem Měsíce. Blízko zatmělého Slunce je vidět Merkur. Venuše je u pravého horního okraje.

Štítky: Sluneční korona, Total solar eclipse, Tse, Moon's shadow


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »