Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká korona

Uznání a copyright: Koen van Gorp

Většina fotografií nedokáže odpovídajícím způsobem zachytit majestátnost Sluneční korony. Nejlépe je vidět koronu při úplném zatmění na vlastní oči. Lidské oko se dokáže adaptovat tak, že dokáže vidět útvary a rozsah, který fotografický film zachytit nedokáže. Nicméně vítejte v digitálním věku. Obraz nahoře je kombinací třiceti tří fotografií, které byly digitálně zpracovány tak, že zvýraznily slabé útvary při úplném zatmění v březnu 2006. Snímky sluneční korony byly digitálně zpracovány tak, že se zvýraznily slabé odchozí vlny a filamenty. Hledači stínu si ale nemusí dělat hlavu, protože digitální zpracování obrazu zatím nemůže v žádném případě nahradit zážitek zakoušený při úplném zatmění Slunce. Minulý týden nastalo nádherné úplné zatmění Slunce nad jižní Asií, zatímco příští úplné zatmění bude viditelné 11. července 2010 z jižního tichomoří.

Štítky: Slunce, Korona, Total solar eclipse


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »