Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká korona

Uznání a copyright: Koen van Gorp

Většina fotografií nedokáže odpovídajícím způsobem zachytit majestátnost Sluneční korony. Nejlépe je vidět koronu při úplném zatmění na vlastní oči. Lidské oko se dokáže adaptovat tak, že dokáže vidět útvary a rozsah, který fotografický film zachytit nedokáže. Nicméně vítejte v digitálním věku. Obraz nahoře je kombinací třiceti tří fotografií, které byly digitálně zpracovány tak, že zvýraznily slabé útvary při úplném zatmění v březnu 2006. Snímky sluneční korony byly digitálně zpracovány tak, že se zvýraznily slabé odchozí vlny a filamenty. Hledači stínu si ale nemusí dělat hlavu, protože digitální zpracování obrazu zatím nemůže v žádném případě nahradit zážitek zakoušený při úplném zatmění Slunce. Minulý týden nastalo nádherné úplné zatmění Slunce nad jižní Asií, zatímco příští úplné zatmění bude viditelné 11. července 2010 z jižního tichomoří.

Štítky: Slunce, Korona, Total solar eclipse


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »