Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1097: Spirální galaxie s centrálním okem

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SINGS Team (SSC)

Co se děje v centru spirální galaxie NGC 1097? Nikdo to s jistotou neví, ale nejspíš jde o superhmotnou černou díru. Hmota padá dovnitř z příčky z hvězd a plynu přes střed a je nejspíš zahřívána extrémně energetickou oblastí kolem centrální černé díry. Z dálky se celá centrální oblast jeví na infračerveném snímku ve falešných barvách nahoře jako tajemné oko. U levého okraje je vidět v modré barvě menší doprovodná galaxie zabalená do nádherných spirálních ramen rozzářených růžovou barvou zářícího prachu. Zdá se, že gravitace doprovodné složky vzdálené asi 40 tisíc světelných let od větší galaxie ovlivňuje její tvar, i když samotná pomalu zaniká. NGC 1097 se nachází asi 50 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Pece (Fornax).

Štítky: Spirální galaxie, Supermassive black hole, NGC 1097


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »