Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Květinová polární záře

Uznání a copyright: Zoltan Kenwell (Infocus Imagery)

Jen málo polárních září vykazuje takový stupeň podrobností. Nahoře je vidět zvláště aktivní a barevná aurorální korona zachycená obyčejnou digitální kamerou minulý týden nad Albertou v Kanadě. Tato nádherná polární záře svým tvarem připomíná květinu a vykazuje neobvykle vysoký stupeň podrobností. Svěží zelené a fialové barvy jsou způsobovány kyslíkem a vodíkem vysoko v atmosféře, které reagují se sprškami elektronů. Hodně fotogenických polárních září je vyvoláno prouděním slunečního větru, který nedávno vál kolem Země. Tyto polární záře byly nečekané, protože Slunce bylo poslední dobou neobvykle klidné.

Štítky: Sluneční vítr, Polární záře, Auroral corona


26. vesmírný týden 2025

26. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc projde novem a večer se objeví u Merkuru. Ještě před novem však zakryje Plejády. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a jen o trochu výše Mars. Ráno je vidět hlavně Saturn a Venuše. Aktivita Slunce je střední. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Prototyp Starship S36 explodoval. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce a Proba-3 už zvládá dělat úplná zatmění Slunce na oběžné dráze Země. Mise Axiom-4 k ISS byla opět odložena. Před 110 lety se narodil astronom Fred Hoyle, který nám přinesl pojem Big Bang, neboli Velký třesk. Před rokem začala novodobá Česká cesta do vesmíru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko H-alfa

Další informace »