Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Impakt na Jupiteru z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, H. Hammel (Space Science Institute, Boulder, Co.), and the Jupiter Impact Team

Tato pomalu se rozlézající skvrna je Jupiterův poslední impaktní šrám, mračno trosek vytvořené kometou nebo asteroidem po vniknutí do atmosféry plynového obra. Tento nový útvar se nachází v jižní polární oblasti Jupiteru a objevil ho 19. července australský amatér Anthony Wesley. Wesleyho objev sledoval 23. července Hubblův kosmický dalekohled nově instalovanou kamerou Wide Field Camera 3 a pořídil tento nejostřejší pohled na vyvíjející se mračno pozůstatků. Impaktní objekt samotný mohl podle odhadů měřit stovky metrů. Podobné impaktní skvrny v oblačných pásech vytvořily v červenci 1994 kusy komety Shoemaker-Levy 9.

Štítky: Jupiter, Kometa, Asteroid, Impakt, Sl-9


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »