Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Impakt na Jupiteru z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, H. Hammel (Space Science Institute, Boulder, Co.), and the Jupiter Impact Team

Tato pomalu se rozlézající skvrna je Jupiterův poslední impaktní šrám, mračno trosek vytvořené kometou nebo asteroidem po vniknutí do atmosféry plynového obra. Tento nový útvar se nachází v jižní polární oblasti Jupiteru a objevil ho 19. července australský amatér Anthony Wesley. Wesleyho objev sledoval 23. července Hubblův kosmický dalekohled nově instalovanou kamerou Wide Field Camera 3 a pořídil tento nejostřejší pohled na vyvíjející se mračno pozůstatků. Impaktní objekt samotný mohl podle odhadů měřit stovky metrů. Podobné impaktní skvrny v oblačných pásech vytvořily v červenci 1994 kusy komety Shoemaker-Levy 9.

Štítky: Jupiter, Kometa, Asteroid, Impakt, Sl-9


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »