Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy SN 1006

Uznání: NASA, ESA, Zolt Levay (STScI)

Nová hvězda, nejspíše nejjasnější supernova v psané historii lidstva, rozzářila v roce 1006 po Kristu pozemskou oblohu. Rozpínající se mračno trosek z hvězdné exploze se nachází v jižním souhvězdí Vlka (Lupus) a nadále rozžíná kosmické světlo napříč elektromagnetickým spektrem. Na tomto kompozitním pohledu jsou rentgenová data z observatoře Chandra modře, optická data žlutě a rádiová červeně. Zbytek supernovy je nyní znám jako SN 1006, mračno trosek nyní měří kolem 60 světelných let a zřejmě představuje zbytky bílého trpaslíka. Kompaktní bílý trpaslík byl součástí dvojhvězdné soustavy a postupně zachytával materiál z jeho doprovodné složky. Nárůst hmoty nakonec spustil termonukleární výbuch, který bílého trpaslíka zničil. Jelikož je vzdálenost ke zbytku supernovy asi 7000 světelných let, tak k výbuchu ve skutečnosti došlo 7000 let předtím, než jeho světlo v roce 1006 dosáhlo Zemi. Rázové vlny ve zbytku urychlují částice na extrémní energie a považují se za zdroj tajemného kosmického záření.

Štítky: Supernova, Kosmické paprsky, Bílý trpaslík, Zbytek supernovy, Sn 1006, Type 1a


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »