Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy SN 1006

Uznání: NASA, ESA, Zolt Levay (STScI)

Nová hvězda, nejspíše nejjasnější supernova v psané historii lidstva, rozzářila v roce 1006 po Kristu pozemskou oblohu. Rozpínající se mračno trosek z hvězdné exploze se nachází v jižním souhvězdí Vlka (Lupus) a nadále rozžíná kosmické světlo napříč elektromagnetickým spektrem. Na tomto kompozitním pohledu jsou rentgenová data z observatoře Chandra modře, optická data žlutě a rádiová červeně. Zbytek supernovy je nyní znám jako SN 1006, mračno trosek nyní měří kolem 60 světelných let a zřejmě představuje zbytky bílého trpaslíka. Kompaktní bílý trpaslík byl součástí dvojhvězdné soustavy a postupně zachytával materiál z jeho doprovodné složky. Nárůst hmoty nakonec spustil termonukleární výbuch, který bílého trpaslíka zničil. Jelikož je vzdálenost ke zbytku supernovy asi 7000 světelných let, tak k výbuchu ve skutečnosti došlo 7000 let předtím, než jeho světlo v roce 1006 dosáhlo Zemi. Rázové vlny ve zbytku urychlují částice na extrémní energie a považují se za zdroj tajemného kosmického záření.

Štítky: Supernova, Kosmické paprsky, Bílý trpaslík, Zbytek supernovy, Sn 1006, Type 1a


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M27

Planetární mlhovina M27 "Činka".

Další informace »