Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy SN 1006

Uznání: NASA, ESA, Zolt Levay (STScI)

Nová hvězda, nejspíše nejjasnější supernova v psané historii lidstva, rozzářila v roce 1006 po Kristu pozemskou oblohu. Rozpínající se mračno trosek z hvězdné exploze se nachází v jižním souhvězdí Vlka (Lupus) a nadále rozžíná kosmické světlo napříč elektromagnetickým spektrem. Na tomto kompozitním pohledu jsou rentgenová data z observatoře Chandra modře, optická data žlutě a rádiová červeně. Zbytek supernovy je nyní znám jako SN 1006, mračno trosek nyní měří kolem 60 světelných let a zřejmě představuje zbytky bílého trpaslíka. Kompaktní bílý trpaslík byl součástí dvojhvězdné soustavy a postupně zachytával materiál z jeho doprovodné složky. Nárůst hmoty nakonec spustil termonukleární výbuch, který bílého trpaslíka zničil. Jelikož je vzdálenost ke zbytku supernovy asi 7000 světelných let, tak k výbuchu ve skutečnosti došlo 7000 let předtím, než jeho světlo v roce 1006 dosáhlo Zemi. Rázové vlny ve zbytku urychlují částice na extrémní energie a považují se za zdroj tajemného kosmického záření.

Štítky: Supernova, Kosmické paprsky, Bílý trpaslík, Zbytek supernovy, Sn 1006, Type 1a


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »