Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy, prach a mlhovina v NGC 6559

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Při vzniku hvězd vládne zmatek. Učebnicovým příkladem je hvězdotvorná oblast NGC 6559. Nahoře jsou vidět červené emisní mlhoviny z vodíku, modré reflekční mlhoviny z prachu, tmavé absorpční mlhoviny z prachu a hvězdy, které z toho vznikly. První hmotné hvězdy vzniklé z hustého plynu vyzařují energetické světlo a větry, které erodují, fragmentují a opracovávají své rodiště. A potom explodují. Výsledná směs může být stejně krásná jako složitá. Po desítkách miliónů let se prach odpaří, plyn odvane a všechno co zůstane bude pouhým okem viditelná otevřená hvězdokupa.

Štítky: Star-formation, Porodnice hvězd, NGC 6599


42. vesmírný týden 2024

42. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 10. do 20. 10. 2024. Měsíc bude v úplňku, potká Saturn a Neptun a v sobotu je téměř v Plejádách. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, téměř celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Na večerní obloze je jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX dostala povolení k opětovným startům raket Falcon 9 a v sobotu dostala náhle povolení také k 5. testu Super Heavy Starship, čehož hned v neděli náležitě využila. Přepisuje se historie, když raketový stupeň dosedl zpět na startovní věž. Před 35 lety se k Jupiteru vydala sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa S3 Atlas

Viditelná pouhým okem těsně před vstupem hlavy komety do pásu oblačnosti.

Další informace »