Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

T Tauri: Vzniká hvězda

Uznání a copyright: T. Rector (U. Alaska Anchorage), H. Schweiker, WIYN, NOAO, AURA, NSF

Jak vypadá hvězda při svém vzniku? Prototypovým příkladem je proměnná hvězda T Tauri, která je vidět jako jasná oranžová hvězda u středu snímku. Ta oranžová hvězda na tomto pozoruhodném teleskopickém pohledu je T Tauri, prototyp třídy proměnných hvězd typu T Tauri. Kolem T Tauri je prašné žluté kosmické mračno nazývané Hindova proměnná mlhovina (NGC 1555/1554). Hvězda i mlhovina se nacházejí na okraji molekulárního mračna, asi 400 světelných let daleko a u obou jsou pozorovány výrazné změny jasnosti, ale ne nezbytně ve stejnou dobu, což přidává celé oblasti na záhadnosti. Hvězdy T Tauri se obecně považují za mladé hvězdy, méně než několik miliónů let, a podobají se Slunci v raném stupni vzniku. Aby se celý obraz dále zkomplikoval, tak infračervená pozorování ukazují, že T Tauri samotná je součástí vícenásobné soustavy. Vzhledem k blízkým gravitačním průchodům jedné z těchto hvězd T Tauri možná nyní tuto soustavu opouští. Barevný snímek nahoře zachycuje oblast asi 4 světelných let.

Štítky: Star-formation, Hvězda, T tauri


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko

Další informace »