Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterův nový impaktní šrám

Uznání a copyright: Anthony Wesley

V červenci 1994 se s Jupiterem srazily kusy komety Shoemaker-Levy 9. Výbuchy při dopadu vyslaly vysoko do atmosféry mračna trosek a vytvořily tmavé značky nebo šrámy, které byly po určitou dobu viditelné proti oblačným pásům. Je pozoruhodné, že o 15 let později astronom amatér Anthony Wesley objevil v Jupiterově atmosféře další impaktní šrám, když zkoumal snímky tohoto plynového obra, které pořídil ze své domácí observatoře za městem Murrumbateman v Novém jižním Walesu v Austrálii. Na tomto objevném snímku z 19. července je Jupiterův jižní pól nahoře a Jupiter rotuje zleva doprava. Ta tmavá značka skoro nahoře vlevo od už dříve existující oválné bílé bouře je nejspíše způsobena kometou nebo impaktem asteroidu. Snímky z infačerveného dalekohledu NASA ITF z Mauna Kea na Havaji později potvrdily pravděpodobné místo dopadu s tmavým šrámem a mračnem částic v Jupiterově horní atmosféře. Od roku 2006, kdy amaterští astronomové objevili dvě rudé skvrny na Jupiteru, je to další velký objev.

Štítky: Jupiter, Kometa, Impakt, Discovery, Sl-9


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »