Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterův nový impaktní šrám

Uznání a copyright: Anthony Wesley

V červenci 1994 se s Jupiterem srazily kusy komety Shoemaker-Levy 9. Výbuchy při dopadu vyslaly vysoko do atmosféry mračna trosek a vytvořily tmavé značky nebo šrámy, které byly po určitou dobu viditelné proti oblačným pásům. Je pozoruhodné, že o 15 let později astronom amatér Anthony Wesley objevil v Jupiterově atmosféře další impaktní šrám, když zkoumal snímky tohoto plynového obra, které pořídil ze své domácí observatoře za městem Murrumbateman v Novém jižním Walesu v Austrálii. Na tomto objevném snímku z 19. července je Jupiterův jižní pól nahoře a Jupiter rotuje zleva doprava. Ta tmavá značka skoro nahoře vlevo od už dříve existující oválné bílé bouře je nejspíše způsobena kometou nebo impaktem asteroidu. Snímky z infačerveného dalekohledu NASA ITF z Mauna Kea na Havaji později potvrdily pravděpodobné místo dopadu s tmavým šrámem a mračnem částic v Jupiterově horní atmosféře. Od roku 2006, kdy amaterští astronomové objevili dvě rudé skvrny na Jupiteru, je to další velký objev.

Štítky: Jupiter, Kometa, Impakt, Discovery, Sl-9


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »